| Dianne18 a întrebat:

Ce pondere are media de la BAC in cadrul mediei de admitere la facultatea de Farmacie, Carol Davila?

4 răspunsuri:
| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Nu prea conteaza.
La Carol Davila se da examen de intrare care consta in 60 de intrebari la biologie si 40 la chimie sau fizica(in functie de elegerea ta). Pentru fiecare raspuns corect ti se da un punct, deci iei minim 0 si maxim 100. Punctajul minim de intrare la taxa e de 50 iar la buget peste 70 si ceva(variaza de la an la an-acum in 2012 ultimul punctaj de buget a fost 77, anul trecut de 74 si acum 2 ani de 73).In cazul in care sunt mai multe persoane cu aceeasi nota departajarea se face in functie de nr de grile corecte la biologie(proba obligatorie).In cazul in care doua persoane au acelasi numar de raspunsuri corecte de la bio de abia atunci se ia dupa media de la bac.Si in cazul in care media este egala(nu s-a intamplat niciodata, dar orice e posibil)atunci se ia in considerare nota de la romana.
Pana acum nu a fost nevoie ca cei de la facultate sa se lege de media de la bac ca s-a rezolvat totul in functie de grilele de la bio.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează media de BAC!

Vezi TOATE detaliile necesare pe site-ul oficial, la linkul :
http://www.umf.ro/

http://www.umf.ro/index.php/ro/admitere.html

"1. PREVEDERI GENERALE
3. Admiterea la studiile universitare de licenţă în UMF „Carol Davila" București se realizează prin două modalități:
a. concurs de admitere prin probă unică, scrisă, în limba română
5. Nu sunt admişi la programe de studiu cu desfăşurare în limba română - Medicină, Medicină Dentară, Farmacie, Facultatea de Moașe și Asistență Medicală Generală (FMAM) - decât candidaţii care susţin examen scris de admitere
2.5. Modul de desfăşurare a concursului
6. Durata probei scrise este diferențiată, după cum urmează:

- pentru Facultățile de Medicină, Medicină Dentară și Farmacie: 2 ore și jumătate
10. Pentru Facultatea de Farmacie, teza de concurs conține un număr total de 100 de subiecte din tematicile: chimie organică și -la alegere- biologia vegetală sau biologia umană, dintre care 60 de subiecte chimie organică și 40 de subiecte biologia vegetală sau biologia umană." - SURSA = Regulament Admitere 2013 :
http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2013

Vezi şi linkul :
http://www.umfcaroldavila.ro/......informatii

http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2013

Toate cele bune.

| ombladon112 a răspuns:

Din cate stiu la medicina adminterea se bazeaza pe examen.

| Dianne18 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri!