| AvalohAlyn a întrebat:

Ce pot face mai exact că și tehnician nutritionist?
Ce oportunități am daca o sa știu nutriție?
Unde pot sa lucrez și ce pot face?
In afara de beneficiul propriu că o să fiu mai sănătos.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
În primul rând nu există tehnician nutriționist.
Există medic nutriționist (faci UMF - Medicină Generală 6 ani, apoi rezidențiat pe specializarea Diabet zaharat, nutriție și boli metabolice 5 ani) și nutriționist (faci UMF - Nutriție și dietetică 3 ani, apoi master 1-2 ani în funcție de UMF-ul pe care-l alegi).
Dacă ești medic nutriționist fie lucrezi în spital, clinică privată, doar că atenție, nu te ocupi numai de partea de nutriție pentru că specialitatea implică în primul rând tratarea pacienților cu diabet și alte boli metabolice. Dacă ești nutriționist, poți avea propriul cabinet sau să lucrezi în asociație cu cineva (oamenii vin la tine în general unii pentru a slăbi, unii pentru a se îngrășa, unii pentru că au anumite boli și au nevoie de o dietă adaptată etc).
Beneficii? Vei ști cum anume ar trebui să arate un stil de viață sănătos și dacă ajungi suficient de bun și de cunoscut desigur că vei fi căutat și vei avea și satisfacții financiare. Gândește-te că tu dacă vrei să mergi la un nutriționist sau la un medic nutriționist te interesezi mai întâi care e cel mai bun din orașul tău. Sunt două profesii frumoase dar trebuie să îți și placă, să te vezi făcând asta mult timp.
Toate cele bune!