| FaraSareDoi a întrebat:

Ce presupune o clasa cu predare bilingva? Eu vreau la filologie bilingv engleza... Se predau anumite materii in engleza sau se fac mai multe ore de limba engleza?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Eu sunt la "Filologie Bilingv Engleză" şi cred că te voi putea lămuri.
Deci, în primul rând, nu, nu se fac mai multe materii care se predau în această limbă.
Faci şase ore de Engleză şi o oră de Istoria Angliei în clasa a-IX-a, o oră de Geografia Angliei în clasa a-X-a, o oră de Cultură şi civilizaţie britanică în clasa a-XI-a iar în a-XII-a nu ştiu să-ţi spun deoarece abia acum trec în clasa a-XII-a. În orice caz, tot o oră legată de Anglia.
Diferenţa dintre o clasă de "bilingv" şi una de "intensiv" este că la "intensiv" faci numai trei ore de Engleză.
Apropo, a doua limbă se face de trei ori pe săptămână. De asemenea, faci şi Latină de două ori pe săptămână.
Pa-pa.

1 răspuns:
| BiuL a răspuns:

Eu am fost la filolofie biligvn engleza si facem 5 ore de engleza pe saptamana plus 1 sau 2 optionale in engleza.