| Florin458 a întrebat:

Ce relatii semnificative cunoasteti intre domeniul agricol din Romania si cel din tarile central si est europene?

1 răspuns:
| Mondialu112 a răspuns:

Relatii de colaborare
-schimb de date si informatii
-schimb de studenti si personal specializat
-schimb de tehnologii si tehnici
Relatii de concurenta
-ceea ce forteaza progresul domeniului
-in functie de productii se stabileste un pret la nivel international pe fiecare productie
Relatii de coexistare
-sunt anumite firme(servicii sau alte domenii)si ferme propriu-zise care nu pot exista de sine statatoare decat in stransa legatura cu alte firme(ex. firmele de tranporturi, cele de produse fitosanitare fitofarmaceutice etc)