| Florin458 a întrebat:

1) Ce tehnologii inovative sunt dezvoltate in Romania in domeniul agricol care reduc sau elimina impactul de mediu, si in mod specific, pe cel climatic?
2) Ce programe de sustinere sau cercetare – dezvoltare pe temen lung cunoasteti in domeniul impactului climatic al agriculturii din Romania?

Ofer funda!

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Rugaciunile de profil.
2. Slujbele de profil.

Cercetarea e la pamint, astia dau de n ori mai multi bani la catedrale si popi decat cercetatorilor, si tu crezi ca se mai face ceva la noi? Sa zicem mersi ca mai exista insitutul ala de cercetare de la Buzau si banca lor de seminte...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te referi la faptul ca in fruntea Institutului de cercetare de la Buzău se afla un preot?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Bietul preot e prins intre ciocan si nicovala acolo si - MARE cinste lui pentru ce face. Pe linga preot e si specialist pe felia asta, ca nu a ajuns acolo doar pentru ca face slujbe de pomenire misto. Nu ma refeream la asta, ci la faptul ca cercetarea si educatia de stat primesc bani in bataie de joc.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pe lângă Buzău mai exista Banca de gene Suceava si Asociația Eco ruralis din Cluj Napoca. Toate au o politica de revenire la agricultura bazata pe semințe bio tradiționale si la cultivarea lor bio. Sunt membra Eco ruralis. Oricine se poate înscrie fie agricultor, fie consumator. Si chiar fac un apel la cei de pe TPU care doresc sa trăiască si sa mănânce sănătos sa se inscrie in asociația Eco ruralis.