| BauBauMyu a întrebat:

Ce scrie pe Statuia Libertatii din NY?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

La baza statuii este gravat mesajul "Trimiteti pe-ai vostri sarmani, oropsiti, pe cei in genunchi suspinand "Libertate!", pe voi, fara casa, de-acasa goniti, saraci ce-a lor tara nu-i mai incape. Faclia sperantei va cheama, veniti!", dupa poemul "Noul Colos", de Emma Lazarus.
http://www.ziare.com/......ni-1130178
si" tine in mana stanga o tabla cu inscriptia "JULY IV MDCCLXXVI" (adica, 4 iulie 1776), data declararii independentei Statelor Unite."

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

JULI IV MDCCLXXVI - Adica 4 iulie 1776, Data independenței!

| DeeaVonP a răspuns:

Liberty Enlightening (1886)

Funda?

| mgolea37 a răspuns:

Made in china!

| Mickey98 a răspuns:

Uite : In mana dreapta, statuia are o faclie, in timp ce in stanga are o tablie pe care scrie JULI IV MDCCLXXVI ( adica 4 iulie 1776, data independentei). Funda :3?