| Isabela098 a întrebat:

Ce scriitor roman s-a nascut in Albania si care este eroul national al Albaniei?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Numele eroului național al Albaniei este Gjorgi Kastrioti ( 1405 - 17.01. 1468) supranumit Skanderbeg ( și nu Skandenberg).
Acest al său nume (supranume) provine de la faptul că, la o vreme a sa, a servit în armata otomană, cu numele de Iskander și avînd rangul de Bei ( prinț) sau „beg".
Deci Iskander- beg.
Această terminație „berg" este de origine celtică sau germanică, dacă vrei, și în nici un caz otomană.
Nu cred că Victor Eftimiu s-ar fi născut în Albania.
Dar e sigur că s-a născut la data de 24.01. 1889, la Boboșița, în...Macedonia.
Informațiile provin din trei surse „ultra"enciclopedice.

| corbulalbrosu a răspuns:

Eroul national al Albaniei se numeste Skandenberg, dar sincer sa fiu nu stiu sa fie vreun scriitor roman de nationalitate albaneza.

| nechiforboss a răspuns:

Victor Eftimiu este scriitorul roman nascut in Albania.Eroul national al Albaniei este Skandenberg.