| desoleilgomeile a întrebat:

Ce se intampla daca am la 2-3 materii media pe semestrul 2 media sub 5 dar media anuala iese 5 sau peste promovez sau repet clasa?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la fiecare dintre materiile acelea o sa ai media anuala 5 atunci vei trece clasa.
Daca la 3 materii nu ai media anuala cel putin 5 atunci ramai repetent.
Daca la maximum 2 materii ai media sub 5 atunci ramai corigent la respectivele materii si vei sustine examene de corigenta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spuna cineva acelei Violleta2022 ca iar da raspunsuri aiurea. Pe mine m-a blocat si nu-i pot raspunde. Ea nu citeste ca omului ii iese media anuala 5 la acele materii? Unde vede ea corigenta? Vai si amar!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai medii sub 5 la materii inseamna ca esti corijent si nu ti se incheie media generala si nici nu treci clasa daca nu iei note ca sa treci corijentele, atunci ramai repetent.

| and0ra a răspuns:

Atata timp cat ai la toate materiile media anuala peste 5 sau 5, atunci treci clasa. Daca ai 6 pe sem 1 la ceva si 4 pe sem 2 atunci media anuala la materie e 5, deci treci clasa.

| Steaua19861 a răspuns:

Exemplu pozitiv semestru 1, media 5 semestru2 media 5rezulta5+5=10 care se imparte la 2=5, rezulta PROMOVAT, Exemplu negativ semestru 1 media 5 semestru 2 media 4 rezulta 5+4=9:2=4,5,media anuala nu se rotunjeste deci corigent la materia respectiva, inca 2 situatii pe langa cea prezentata anterior (materii)minim3, Repetent.