| Anybalandaniela a întrebat:

Ce se întâmplă daca am prescurtat cuvântul " completiva de scop" in " compl. de scop ". Îmi taie tot?

1 răspuns:
| DemonicSoul a răspuns:

Am dat și eu ieri.

Exercițiul respectiv avea patru puncte: 2 puncte pentru transcrierea ambelor propoziții (dacă ai transcris doar una ai doar 1 punct) și 2 puncte pentru precizarea corectă a felurilor propozițiilor (dacă ai spus doar una corect ai fost un 1).

În situația ta ai pierdut 1 punct(dacă ai făcut la fel și la atributivă 2) deoarece nu ai voie să prescurtezi.

Știu cum te simți... Eu am făcut totul corect și nu m-au lăsat să scriu titlul. Se terminase timpul... Mă aștept acum la un 9, 9.

Oricum, sper că vei ajunge la ce liceu îți dorești!