| AcaDea19A1 a întrebat:

Ce se întâmplă daca ramai cu media neincheiata la o materie? Cat trebuie sa iei la examenul din toamna ca sa treci?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti amanat si va trebui sa sustii un examen. La acesta trebuie sa obtii cel putin o medie care, impreuna cu media din sem.I, sa rezulte media anuala de cel putin 5. De ex. daca pe primul semestru ai media 5 atunci trebuie sa obtii tot 5 la examen.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)La examenul de încheiere a situaţiei şcolare pentru elevii amânaţi pe semestrul al doilea sau la examenul de diferenţă care echivalează o disciplină numai pe intervalul unui semestru, media obţinută constituie media semestrială a elevului la disciplina respectivă."

| Adry05 a răspuns:

Probabil minim 6.
Dar nu cred ca isi bate profu capul cu tine sa-ti lase media neincheiata.