| Cristi_3697 a întrebat:

Ce se intampla la proba orala de bacalaureat? Cum se desfasoara mai exact? de exemplu la limba romana

Răspuns Câştigător
| melynda a răspuns:

Extragi subiectul, ai dreptul sa il refuzi o data, iti acorda cam 10 minute timp in care sa te gandesti si sa iti scrii unele notite. te pune sa citesti textul, sa explici rezolvarile cerintelor, si eventual o intrebare din oficiu. ai grija ca la una dintre cerinte iti cere opinia ta despre ceva legat de text, sa o formulezi corect si cu cat mai multe argumente. sper ca ti-am fost de folos

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te duci la catedră, în fața comisiei și tragi un bilețel din grămada de bilețele, mergi în bancă, citești ce scrie pe bilețel și pe o coală de hârtie îți notezi ceea ce vrei să spui la comisie când îți vine rîndul să răspunzi.
Pa, pa.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Din cate imi amintesc ti se da un text la prima vedere, il citesti si trebuie sa spui genul textului (interviu, teza, etc).Eu am mai primit un text la prima vedere si dupa ce l-am citit m-a pus profesoara sa-l filozofez, sa-i explic din punctul meu de vedere ca de ce X a facut asa si nu asa.