| Doutzen a întrebat:

Ce se studiaza la facultatea de instalatii si constructii? Ma refer la materii

1 răspuns:
| MariaCristina100 a răspuns:

În acest context, Facultatea de Construcţii şi Instalaţii din Iaşi asigură o ofertă educaţională flexibilă în domeniile Inginerie Civilă şi Ingineria Instalaţiilor capabilă să susţină şi cadrul de calitate, în ceea ce priveşte cercetarea, în mediul local şi regional şi integrarea internaţională, în concordanţă cu noile cerinţe ale pieţei muncii dintr-o societate bazată pe cunoaştere şi tehnologii informatice.

Facultatea pregăteşte ingineri specialişti calificaţi pentru a presta activităţi tehnice de concepţie şi execuţie în domeniul construcţiilor sau instalaţiilor. Aici se formează ingineri constructori şi ingineri instalatori, proiectanţi, cercetători, doctori în ştiinţe şi cadre didactice care pot profesa atât pe plan naţional cât şi pe plan internaţional. Competenţele obţinute în urma programelor de studii asigură cu succes nivelul de performanţă şi profesionalism, necesare unui inginer dornic să realizeze o carieră profesională de excepţie în domeniul ingineriei civile. Instruirea de specialitate efectuată şi în secţii cu predare în limbi de circulaţie internaţională deschide perspectiva integrării rapide a absolvenţilor în societăţi mixte, în ţară şi în străinătate.
Sper ca te-am ajutat! Seara placuta!