| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnifică stema României? Îmi poate spune cineva? Plizzz, că-mi trebuie mâine la history!

4 răspunsuri:
| hax0r a răspuns:

E un colaj de amator care reprezinta principatele Romanesti reunite scapate de sub ocupatiile straine. Moldova, Transilvania, Muntenia, Oltenia.in rest nimic. stema e "desenata" de un artist ungur "În 1860, primul ministru Ion Ghica oferă spre dezbatere Consiliului de Miniştri, un nou proiect de stemă, „conform cu starea politică în care au intrat ţările noastre de la realizarea principiului unirii şi cu datele istorice de la colonizarea romanilor în Dacia". Acest proiect fusese pictat de către Carol Popp de Szathmary." da. un pictor. nu un heraldist. o poti prezenta ca o caricatura pentru ca asta e.

| stelianr a răspuns:

Da. Cel mai bine cauta pe net: Stema de Stat A Romaniei de Ion Longin Popescu.Succes!

| JustMusic a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Stema_Romaniei/ uitete aici eu am luat 10 la istorie cu raspunsuri de acolo

sper sa-ti fie de folos pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stema romaniei inseamna ca noi suntem romani si fiecare poza di stema inseamnaceva sper ca te ajuta raspunsul pa pup