| Siracuzia a întrebat:

Ce semnificaţie are cuvântul sternocleidomastoidian?

Răspuns Câştigător
| Just Kiddin' a răspuns:

Muschiul sternocleidomastoidian este un muschi in zona gatului, care ajuta la intoarcerea capului.
Denumirea acestuia provine din alipirea zonei de unde proneste (stern), pe unde trece (clavicula) si unde ajunge (mastoida - o zona din creier)
Sper ca te-am ajutat! big grin

10 răspunsuri:
| cryssu2008 a răspuns:

Sternocleidomastoidian este denumirea unui muschi. El se afla situat in zona laterala a gatului. Acesta permita intoarcerea capului stanga-dreapta, precum si in sus-jos.

Răspuns utilizator avertizat
| ELD a răspuns:

. Mușchi sternocleidomastoidian = muschi pereche care se fixează de stern, de claviculă și de apofiza mastoidă [definitie luata din dex, nu puteam sa-ti explic in felul asta, dar se face la biologiehappyasta stiam cu sigurantalaughing]

Răspuns utilizator avertizat
| Anne_1755 a răspuns:

Buna! E un muchi mai lung.Mai multe poti citi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Mu%C8%99chiul_sternocleidomastoidian. Sper ca te-am ajutat:d.

| oanecorleone a răspuns:

Muşchiul sternocleidomastoidian este un muşchi pereche lung, situat în partea anterioară şi laterală a regiunii cervicale şi fixat cu capătul proximal de apofiza mastoidă şi cu capătul distal de stern şi de clavicule.
Prin contracţia unilaterală a muşchiului sternocleidomastoidian este determinată flectarea şi înclinarea laterală a capului.

| luckyluke a răspuns:

Mușchi sternocleidomastoidian = mușchi pereche care se fixează de stern, de claviculă și de apofiza mastoidă, cu rol în înclinarea laterală a capului și în rotirea acestuia.

| Andra_3307 a răspuns:

Muşchiul sternocleidomastoidian (în latină Musculus sternocleidomastoideus) este un muşchi pereche lung, situat în partea anterioară şi laterală a regiunii cervicale şi fixat cu capătul proximal de apofiza mastoidă şi cu capătul distal de stern şi de clavicule.
Prin contracţia unilaterală a muşchiului sternocleidomastoidian este determinată flectarea şi înclinarea laterală a capului.

| Boniboon a răspuns:

Este muschiul din corpul nostru cu cea mai lunga denumire.

| MaiNeimIsMaraxD a răspuns:

STERNOCLEIDOMASTOIDIAN, sternocleidomastoidieni, adj. m. (Mușchi) cu originea pe stern și claviculă, cu rol în înclinarea laterală a capului și în rotirea acestuia

Mai pe scurt: Muschi care te ajuta sa-ti inclini capul