| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt blestemele? exista?

Răspuns Câştigător
| Daddy_9411 a răspuns:

Un blestemeste o formă de rugăciune sau invocare care exprimă o dorinţă de a face rău unei persoane, lucru, clan, naţiune, etc. De asemenea se spune că anumiţi oameni sunt blestemaţi dacă evenimente neplăcute li se întâmplăîn viaţă în mod regulat sau mai des decât altor oameni în general.
Credinţaîn blesteme facilitează explicarea lucrurilor rele care li se întâmplăadesea oamenilor buni, aceştia ar fi blestemaţi din cauza unui lucrurău făcut de unul din strămoşi. Puţină reflectare asupra problemei arată că aceasta nu este o explicaţie satisfăcătoare. Fie că este Dumenzeu sau Natura cea care îndeplineşte blestemul nici unul din aceştia nu este foarte drept deoarece pedepseşte copiii pentru păcatele părinţilor.
Blestemele au fost o parteobişnuită a culturilor antice şi este posibil să fii fost o modalitatede a speria inamicii şi a explica lipsa de dreptate din lume. Nu existădovezi care să ateste faptul că cineva a invocat cu succes puterileoculte pentru a face rău cuiva, însă există dovezi care arată căpersoanele care cred că au fost blestemate pot fi făcute să se simtămizerabil prin exploatarea acestei convingeri. Frica şi tendinţa umanăde a gândi selectiv pot face uneori ca însăşi persoana în cauză să ajute la îndeplinirea presupusului blestem.

15 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Blestemele exista, sub forma unor ganduri negative lansate (constient sau nu) catre alte persoane. Singura chestie e ca, in conformitate cu legea echilibrului universal, ele se intorc intotdeauna la emitator, sub alte forme.

nony
| nony a răspuns:

Exista.Adica eu nu te-as putea blestema? Exista sub forma verbala, nu neaparat si sub forma concretá.
Blestemele reprezinta frustrarea, neputiinta.si slabiciunea caracterului uman, fara finalitate si indreptate impotriva celorlalti.

| BUBULINA a răspuns:

Nu.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Sunt cuvinte prin care se invoca abatarea unei nenorociri asupra cuiva.Si nu, nu exista blesteme :) http://www.supliment.polirom.ro/gheoland/NuExistaBlesteme.aspx

| Chuck a răspuns:

Crezi ca stie cineva? Habar n-avem, ce ne dam destepti. Nu CRED ca exista.

| adrianhasde a răspuns:

Blestemul prinde atunci cand exista la mijloc nedreptatea. Cand nu este nedreptate, atunci se intoarce la cel ce l-a rostit. Cel ce primeste blestemul se chinuieste in viata aceasta. Iar cel ce a blestemat se chinuieste si in viata aceasta si se va chinui si in cealalta, pentru ca va fi pedepsit de Dumnezeu ca un ucigas, daca nu se va pocai si spovedi. Pentru ca, sa zicem, poate cineva sa te necajeasca, insa tu, cu blestemul ce i-l dai, este ca si cum ai lua pistolul si l-ai omori. Cu ce drept faci asta? Orice ti-ar fi facut celalalt, nu ai dreptul sa-l omori. Ca sa ajunga sa blesteme cineva, inseamna ca are rautate - atunci cand o spune cu patima, cu inversunare.

Cand se distrug familii intregi sau mor multe persoane intr-o familie, sa stiti ca este din nedreptate, sau din vraji, sau din blestem. De asemenea, cei ce nu se casatoresc este posibil sa fi fost blestemati de parinti (bunici etc), fie la o varsta frageda, fie mai tarziu.

Se cunosc multe cazuri de oameni care s-au chinuit din pricina blestemelor, deoarece au fost vinovati, dar care, atunci cand au inteles ca au fost blestemati, s-au pocait, s-au spovedit si s-au indepartat necazurile. Daca cel ce a fost vinovat spune: "Dumnezeule, am facut asta si asta, iarta-ma", si se spovedeste cu durere si sinceritate, atunci Dumnezeu il va ierta.

| adrianhasde a răspuns:

Da este 100% adevarat.

| flower a răspuns:

Bineinteles ca exista!,, acum depinde de cel care rosteste blestemul si de cel caruia ii este adresat. Blestemul parintilor asupra copiilor este unul dintre cele mai rele...asa spun batranii. In sensul ca, daca un parinte isi blesteama copilul, acesta din urma, are de-a lungul vietii numai ghinioane si nesanse...sunt multe de spus, iar mie acest subiect imi da fiori...

| andreea8888 a răspuns:

Desigur ca exista, si sunt ganduri negative, activitati mai particulare ale creierului care actioneaza pe cei mai "slabi de inger", prin simpla impunere psihologica si cuvant!
Daca tu auzi cum te blestema cineva, urmeaza sa stai sa te gandesti la acel ceva pana se va realiza, iar daca nu auzi, si acel ceva este spus de un "cineva" care utilizeaza mai mult de 5% din capacitatea creierului, la fel de usor se va prinde!
Oricum, roaga-te pentru binele celor care te urasc, si in acest fel nu se va prinde nimic de tine, deoarece este un gand bun impotriva unuia rau, care se vor lupta pana cand cel rau nu va mai exista, spulberat fiind de cel pozitiv!

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Hmm.blesteme? Pai. vorbe negative, dorinta de a face rau unei persoane, cred eu.
Eu nu cred in blesteme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa te "lasi " blestemat, inseamna sa ai constiinta si cum foarte putini o au...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si atunci va intreb pe toti, cum de fraze gen blestem "s-au prins"? este adevarat ce am scris mai sus? cel care are constiinta si stie ca a fost blestemat si desigur este de vina, i se intampla, daca nu o ai poti sa treci pe langa vorbe bine mersi, complicat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat timp cat le dai crezare, exista.

| alexghi a răspuns:

Blestemele sunt moduri in care o persoana care este alesa este blestemata sa moara sau sa aiba ghinion sau boli si blestemele exista deoarece mama mea a fost o data blestemata si era sa moara dupa craciun nu glumesc

| jon21 a răspuns:

Da exista