| MrBrangspears a întrebat:

Ce sunt fractiile subunitare, supraunitare, si echivalente? Care este diferenta dintre ele? Vreau si niste exemple cu fiecare, va rog.

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

O sa iti dau cateva exemple din fiecare:

1. Fractie subunitara este atunci cand numaratorul e mai mic decat numitorul. Numaratorul este numarul de deasupra, iar numitorul cel de dedesubt. Exemplu: 3 supra 7, 5 supra 9 etc

2. Fractie supraunitara e atunci cand numaratorul, adica cel de deasupra, este mai mare, decat numitorul, adica cel de dedesubt. Ex: 9 supra 2, 5 supra 3 etc

3. Fractie echivalenta, e atunci cand ambele numere, adica si numaratorul si numitorul sunt egale. Ex: 3 supra 3, 7 supra 7, 5 supra 5 etc.

20 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| Tolea_Claudia-Daniela_1993 a răspuns:

Fractie subunitara este atunci cand numaratorul e mai mic decat numitorul. Numaratorul este numarul de deasupra, iar numitorul cel de dedesubt. Exemplu: 3 supra 7, 5 supra 9 etc

2. Fractie supraunitara e atunci cand numaratorul, adica cel de deasupra, este mai mare, decat numitorul, adica cel de dedesubt. Ex: 9 supra 2, 5 supra 3 etc

3. Fractie echivalenta, e atunci cand ambele numere, adica si numaratorul si numitorul sunt egale. Ex: 3 supra 3, 7 supra 7, 5 supra 5 etc.

Alte răspunsuri
| LoveSmiley a răspuns (pentru LonelyLoner92):

Daniel_6995 sa stii ca fractiile tale echivalente se numesc de fapt fractii echiunitare

Alte răspunsuri
| tavyiiii a răspuns:

1. Fractie subunitara este atunci cand numaratorul e mai mic decat numitorul. Numaratorul este numarul de deasupra, iar numitorul cel de dedesubt. Exemplu: 3 supra 7, 5 supra 9 etc

2. Fractie supraunitara e atunci cand numaratorul, adica cel de deasupra, este mai mare, decat numitorul, adica cel de dedesubt. Ex: 9 supra 2, 5 supra 3 etc
3.Fractiile echivalente sunt acestea... dau un exemplu: daca ai 2 fractii 2 supra 3 si 4 supra 6 si inmultesi numaratorul primeia cu numitorul celei de-a doua si numitorul primeia cu numaratorul celei de-a doua iti ies doua numere egale ( 2x6 si 3x4 iti iese 12) asta sunt fractiile echivalente

Alte răspunsuri
| LonelyLoner92 a răspuns (pentru DenySaMaRyA):

Mersi

Alte răspunsuri
| Dinu_Alin_2001 a răspuns:

Hio hio miuje

| Dorinel_Rabalca_1968 a răspuns:

O sa iti dau cateva exemple din fiecare:

1. Fractie subunitara este atunci cand numaratorul e mai mic decat numitorul. Numaratorul este numarul de deasupra, iar numitorul cel de dedesubt. Exemplu: 3 supra 7, 5 supra 9 etc

2. Fractie supraunitara e atunci cand numaratorul, adica cel de deasupra, este mai mare, decat numitorul, adica cel de dedesubt. Ex: 9 supra 2, 5 supra 3 etc

3. Fractie echivalenta, e atunci cand ambele numere, adica si numaratorul si numitorul sunt egale. Ex: 3 supra 3, 7 supra 7, 5 supra 5 etc.

| Dorinel_Rabalca_1968 a răspuns (pentru LonelyLoner92):

Mersi