| Cotoi_Catalina_1998 a întrebat:

Ce sunt fractiile subunitare?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele al carui rezultat final este mai mic de 1 adica cu 0 in fata.

| dannyel86 a răspuns:

"Fractie subunitara este atunci cand numaratorul e mai mic decat numitorul. Numaratorul este numarul de deasupra, iar numitorul cel de dedesubt. Exemplu: 3 supra 7, 5 supra 9 etc".

| Cameliapantiru a răspuns:

Fractiile subunitare sunt acele fractii in care impartind numaratorul la numitor, obtii un cat mai mic in valoare decat 1.
Pentru a le recunoaste mai usor (fara sa efectuezi impratirea respectiva), aplica regula: fractile subunitare sunt acele farctii in care numaratorul este mai mic decat numitorul.
Sper ca ai inteles...Bafta!