| Ramona000 a întrebat:

Ce inseamna supraunitare si subunitare?

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Fractie supraunitara: 6 pe 3, 5 pe 2, 8 pe 4 etc. Fractia este supraunitara cand numaratorul(cel de deasupra) e mai mare ca numitorul(cel de dedesubt)

La fractia subunitara e invers: 2 supra 5, 6 supra 8, 8 supra 9 etc. Numarul de deasupra trebuie sa fie mai mic decat cel de dedesubt.

1 răspuns:
| Yuyakee a răspuns:

SUPRAUNITÁR, -Ă, supraunitari, -e, adj. (Mat.; despre numere reale) Care are valoarea absolută mai mare decât unitatea

SUBUNITÁR, -Ă, subunitari, -e, adj. (Despre numere reale sau despre fracții ordinare) Care are o valoare mai mică decât unitatea.