| Jnebun a întrebat:

Am o intrebare, ce sunt fractiile subunitare, echivalente, supraunitare, si ce mai sunt..si daca ati putea sa-mi dati si exemple... Urgent, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Cele subunitare sunt atunci cand numaratorul este mai mic decat numitorul, cum ar fi 1/3. Cele supraunitare sunt atunci cand numaratorul este mai mare decat numitorul, cum ar fi 8/6. Cele echivalente sunt atunci cand atat numaratorul, cat si numitorul reprezinta acelasi numar, cum ar fi 4/4 (acestea sunt egale intotdeauna cu 1).

1 răspuns: