| Paunescu_Andreea_1988 a întrebat:

Ce sunt partile de vorbire?

3 răspunsuri:
| SwettyCat a răspuns:

1.Substantivul-indica obiecte.
2.Adjectivul-arata cum este o obiectul.
3.Pronumele-tine locul unui substantiv si al unu inlocuitor al acestuia.
4.Verbul-arata existenta, actiunea, starea.
5.Numeralul-arata un numar sau ordinea.
6.Adverbul-sta pe langa verb si il determina.
7.Interjectia-exprima un sentiment, un sunet(onomatopee), stari fizice.
8.Conjunctia.

Scz...nu stiu ce sunt, stiu care sunt.

| Firdinica a răspuns:

Partile de vorbire sunt anumite cuvinte care exprima ceva:
1.substantivul-arata fenomene ale naturii sume persoane sau lucruri
2adjectivul-insusirile substantivelor
3verbul-ce fac substantivele

| adryana2000 a răspuns:

Părțile de vorbire sunt cuvinte sau locuțiuni verbale care fac parte din 10 clase gramaticale grupate după:

sensul lexical - ceea ce exprimă
forma lor - caracteristici morfologice
posibilitatea de a îndeplini anumite funcții sintactice.

Cel mai important rol în clasificarea părților de vorbire îl are sensul lexical, adică ceea ce exprimă fiecare parte de vorbire. Astfel

1.substantivul - indică obiecte,
2.pronumele - ține locul unui substantiv,
3.numeralul - exprimă un număr sau o determinare numerică,
4.adjectivul - exprimă o proprietate a unui obiect,
5.verbul - exprimă o acțiune sau o stare,
6.adverbul - exprimă o caracteristică a unui acțiuni sau a unei stări,
7.interjecția - exprimă exteriorizarea unui sentiment, a unei stări fizice sau psihice sau a unui sunet,
8.articol-parte de vorbire care determină o altă parte de vorbire (de obicei un substantiv) și marchează diverse funcții gramaticale și stilistice ale acesteia.
9.conjuncția-parte de vorbire neflexibilă. Conjuncția nu are funcție sintactică și are rol morfologic auxiliar. Ea se analizează gramatical cu partea de vorbire care o însoțește.
10.prepoziția -nu au sens de sine stătător și sunt simple instrumente gramaticale ce servesc la stabilirea unor raporturi gramaticale.
Funda cumva sau vraiai mai mult?