| lucikita a întrebat:

Cine a citit Ivanhoe de Walter Scott?

Răspuns Câştigător
| Bliss_2955 a răspuns:

Lucikita mi'ai dat sperante laughing Eram pe cale sa renunt la aceasta carte! :X

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu l-am citit acum 40 de ani. Mi-au trebuit cateva ceasuri sa-l citesc. Nu l-am putut lasa din mana. N-am facut nici pauza de masa.

| Bliss_2955 a răspuns:

Eu m-am apucat acum de ea pentru ca imi trebuie la scoala. Dupa parerea mea e plictisitoare laughing Adica nu e tocmai genul de carte pe care sa o citesc cu placere. Am ajuns la pagina 64 si pana aici e vorba numai de niste nobil si de clasele sociale din acea vreme.straight face Poate ca pe parcurs o sa imi schimb parerea in legatura cu cartea!

| G-Power_Dorina_1994 a răspuns:

REZUMATUL ROMANULUI

Acţiunea se petrece în Anglia, după ce saxonii au fost înfrânţi de către normanzi. Deşi au trecut patru generaţii, în continuare normanzii se poartă ca nişte cuceritori. Astfel, limba vorbită de ei este franceza, spre deosebire de graiul poporului, care este engleza.

Regele Angliei, Richard I, a fost plecat în cruciadă în Palestina. Între cruciaţi au izbucnit certuri, mai ales între Richard şi regele Franţei, Philip, care era sprijinit de cavalerii templieri şi de ioaniţi.

Acum, regele Richard I, zis Inimă-de-Leu, este în captivitate, în puterea ducelui de Austria, departe de ţara sa. Puterea nobililor creşte, iar poporul, chiar şi nobilii saxoni, o duc greu.

În pădurea Sheffield sunt doi oameni: cel mai vârstnic este porcarul Gurth iar celălalt este Wamba măscăriciul. Ei sunt şerbii lui Cedric de Rotherwood, un nobil saxon.

Prin pădure trece un alai; sunt stareţul Aymer şi templierul Brian de Bois-Guilbert, cu slujitorii lor. Ei sunt însoţiţi de un pelerin venit din Ţara Sfântă.

Aceştia, împreună cu cei doi şerbi, ajung la castelul lui Cedric.
Cedric este tatăl lui Wilfred de Ivanhoe, un cavaler plecat cu regele Richard în cruciadă. Deşi cei doi oaspeţi sunt normanzi, Cedric dă poruncă să fie întâmpinaţi cu ospitalitate. Brian de Bois-Guilbert este impresionat de frumoasa Rowena, pupila lui Cedric.

La castel mai soseşte un oaspete, evreul Isac din York; templierul îl priveşte cu dispreţ, căci evreii erau consideraţi inferiori. La masă se discută despre faptele de vitejie ale cavalerilor plecaţi în cruciadă în Palestina. Pelerinul aflat printre oaspeţi povesteşte despre curajul lui Ivanhoe, pe care îl iubeşte tânăra Rowena. Totuşi Cedric a hotărât mai demult ca fata să se căsătorească cu nobilul Athelstane.

Spre seară, pelerinul îl vesteşte pe evreul Isaac să plece, întrucât se află în pericol de a fi răpit de oamenii templierului, pentru a-i lua banii. Cei doi părăsesc în secret castelul. Drept mulţumire, evreul îl trimite pe pelerin la un prieten al său din Leicester, pentru a primi cadou un cal şi o armură de preţ.

Pe vremea aceea evreii erau prigoniţi atât de normanzi, cât şi de saxoni, britani sau danezi; evreii erau îndeosebi negustori şi averile lor erau căutate de ceilalţi oameni. Anglia era cârmuită de vicleanul prinţ Ioan, care nu voia ca fratele său Richard să se mai întoarcă din prizonierat. Ioan era fratele cel mai mic, moştenitor legal al titlului fiind - în cazul morţii lui Richard – alt frate, ducele Arthur.

Nobilii asupreau cumplit poporul. Din această cauză, oamenii se adunau prin păduri, formând cete de haiduci. La Ashby, un oraş din comitatul Leicester, urmează să aibă loc un turnir, o întâlnire de lupte cavalereşti, în prezenţa prinţului Ioan. Acesta este însoţit de numeroşi curteni: Waldemar Fitzurse, De Bracy, stareţul Aymer şi alţii.

Printre spectatori se află Isaac şi fiica sa, frumoasa Rowena, apoi Cedric Saxonul şi ruda sa, Athelstane de Coningsburgh. După ce se dă citire regulilor turnirului, în arenă apar cavalerii şi încep luptele. Cei mai puternici se dovedesc a fi Brian de Bois-Guilbert, Malvoisin şi Front-de-Boeuf, toţi cavaleri templieri. Ei îşi înving toţi adversarii.

Deodată apare un cavaler necunoscut având deviza desdichado sau Cavalerul Dezmoştenit. El îi provoacă la luptă, pe rând, pe puternicii cavaleri templieri, şi reuşeşte să-i învingă. Astfel, Cavalerul Dezmoştenit reuşeşte să devină câştigător. El refuză să-şi scoată casca sau să-şi spună adevăratul nume. Ca premiu, el primeşte un cal de luptă. El o alege pe frumoasa Rowena Regină a Dragostei şi Frumuseţei.

Aflat în cortul său, Cavalerului Dezmoştenit i se aduc caii şi armurile cavalerilor învinşi. El preferă însă bani - câte cincizeci de ţechini de la fiecare cavaler, ca răscumpărare; de la Brian de Bois-Guilbert nu acceptă nimic, spunând că lupta dintre ei nu s-a sfârşit deocamdată.

Slujitorul cavalerului este chiar porcarul Gurth. Acesta primeşte poruncă să-I ducă evreului Isaac bani pentru că a împrumutat cavalerului armura şi calul cu care a venit la turnir. Evreul ia cei optzeci de ţechini de aur trimişi, dar fără ştirea sa, fiica sa Rebecca îi dă lui Gurth o sută de ţechini pentru cavaler. Pe drum, porcarul este prins de tâlhari. Aflând că este slujitorul Cavalerului Dezmoştenit, aceştia îl lasă în pace.

A doua zi încep alte întreceri. Sunt două grupuri de cavaleri, unul condus de Cavalerul Dezmoştenit şi celălalt de Brian de Bois-Guilbert.
În timpul luptelor, cavalerii din tabăra Dezmoştenitului sunt învinşi iar acesta rămâne cu un singur aliat, Cavalerul Negru, alt cavaler misterios. Acum situaţia se schimbă şi Cavalerul Dezmoştenit rămâne învingătorul zilei. Cavalerul Negru dispare din arenă.
La primirea premiului, Cavalerului Dezmoştenit i se scoate casca şi toată lumea află că el este Ivanhoe. Slăbit din cauza rănilor, el leşină.

| lucikita explică:

Aishiteru te inteleg perfect, intrucit nu este nici genul pe care cel putic eu il prefer! eu am ajuns la 143 big grin si deja ceva s-a inceputhappy la acest capitol e interesant!