| VisSs a întrebat:

Cine a fost Adrien de Gerlache? cat mai multe info pls

Răspuns Câştigător
| InsaneDoll a răspuns:

A condus expediția științifică pe vasul Belgica (1897 - 1899) organizată de "Societatea de geografie belgiană" în zona Antarcticii, la care a participat ca naturalist Emil Racoviță. Această expediție, care pornește din Anvers la 10 august 1897, avea un caracter internațional, pe lângă belgieni, la ea participând și norvegianul Roald Amundsen ca ofițer secund, medicul american Frederick Cook, meterologul polonez Antoine Dobrowolski și geologul Henryk Arctowski.
A explorat Țara lui Palmer (în nordul Țării Graham) dovedind că reprezintă un mare arhipelag, a descoperit coasta Danko și a iernat în Marea Bellingshausen între 70° și 71° latitudine sudică (prima iernare în apele antarctice la latitudini mari) făcând observații științifice prețioase.
A fost comandant al expediției care, pe nava "Sèlika", își propunea să colecționeze exemplare zoologice în Golful Persic (1901). L-a însoțit pe Louis Philippe Robert Duce d'Orléans pe corabia "Français" pe coasta estică a Groenlandei (1905) A întreprins călătorii în Marea Barents și Kara (1907), în Marea Barents și Marea Groenlandei (1909, traversând-o pe ultima de la vest la est de-a lungul paralelei de 78° latitudine nordică. Mai târziu la asistat (1913 -1914) pe Sir E. Shackleton în organizarea expediției sale transantarctice (1914 - 1917) navigând pe iahtul "Polaris" (denumit apoi "Endurance") până la Marea Ross.
Strâmtoarea dintre "Țara Graham" și "Arhipelagul Palmer", un masiv muntos și un cap în Antarctica îi poartă astăzi numele.

1 răspuns:
| alwaysStyles a răspuns:

Adrien Victor Joseph, baron de Gerlache de Gomery (n. 2 august 1866, Hasselt, Limburg - d. 4 decembrie 1934, Bruxelles) a fost ofiţer de marină şi explorator belgian în Antarctica.

A condus expediţia ştiinţifică pe vasul Belgica (1897 - 1899) organizată de "Societatea de geografie belgiană" în zona Antarcticii, la care a participat ca naturalist Emil Racoviţă. Această expediţie, care porneşte din Anvers la 10 august 1897, avea un caracter internaţional, pe lângă belgieni, la ea participând şi norvegianul Roald Amundsen ca ofiţer secund, medicul american Frederick Cook, meterologul polonez Antoine Dobrowolski şi geologul Henryk Arctowski.
A explorat Ţara lui Palmer (în nordul Ţării Graham) dovedind că reprezintă un mare arhipelag, a descoperit coasta Danko şi a iernat în Marea Bellingshausen între 70° şi 71° latitudine sudică (prima iernare în apele antarctice la latitudini mari) făcând observaţii ştiinţifice preţioase.
A fost comandant al expediţiei care, pe nava "Sèlika", îşi propunea să colecţioneze exemplare zoologice în Golful Persic (1901). L-a însoţit pe Louis Philippe Robert Duce d'Orléans pe corabia "Français" pe coasta estică a Groenlandei (1905) A întreprins călătorii în Marea Barents şi Kara (1907), în Marea Barents şi Marea Groenlandei (1909, traversând-o pe ultima de la vest la est de-a lungul paralelei de 78° latitudine nordică. Mai târziu la asistat (1913 -1914) pe Sir E. Shackleton în organizarea expediţiei sale transantarctice (1914 - 1917) navigând pe iahtul "Polaris" (denumit apoi "Endurance") până la Marea Ross.
Strâmtoarea dintre "Ţara Graham" şi "Arhipelagul Palmer", un masiv muntos şi un cap în Antarctica îi poartă astăzi numele!

sper ca te-am ajutat!