| Octa61 a întrebat:

Cine are poezia In zori De George Cosbuc scrisa in genul liric sau in pastel

3 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

George Cosbuc - În zori

Supt un mal legata pluta,
Se mai misc-abia. Duios
Geme apa-n veci zbatuta
Ca prin vis, sub iaz la moara.
Luna tot mai jos scoboara
Tot mai jos, mai jos.

A, apus! Si dintr-o data
Nu mai vezi nici deal, nici drum,
Totu-n zarea-ntunecata
Si-a pierdut si loc si nume,
Nu cred c-a mai fost pe lume
Noapte ca acum.

Parca-i mort de veacuri satul
Si trudit de-atâta clint
Doarme-adânc întunecatul
Codru-n vai, iar la rastoace
Plopii-au început sa-si joace
Frunzele de-argint.

Dar din aripi bat cocosii,
Rascolind vazduhul mut.
Albe-ntâi si tot mai rosii
Zorile si-ntind lucoarea –
Din zavoi, privighetoarea
Iarasi a-nceput!

| Mara157 a răspuns:

Este in genul liric dar este si un pastel....am invatat ieri la scoala!

| Deea990 a răspuns:

Pastelul este o spre fie descriptiva a genului liric prin care sunt descrise locuri, fenomene ale naturii.
In pastel dominante sunt imaginile artistice realizate intr-o descrie de tip tablou.
Tema textului este natura.
Descrierea este modul de expunere predominant, tabloul fiind organizat pe mai multe planuri. Traiectoria privirii se deplasează dinspre imaginea panoramică spre cele mai fine detalii.Cromatica este dominantă de o culoare neagră (intunericul nopții) si conferă tabloului o nuanță de mister de liniște.
Este bogatabin imagini artistice: vizuale(exemple), auditive(exemple) exprimând sentimentele eului liric in mod direct prin intermediul descrierii.
Apar numeroase figuri de stil: epitete(exemple), personificare (exemple), metafore (exemple) cu scopul de-a contempla natura prin folosirea accentului substantiv-adjectiv specific pastelului.
Este formata din 4 sextine versuri având măsură de 7-8 silabe, rimă imperfectă.
Prin argumentele prezentate de mai sus v-am demonstrat că textul aparține genului liric specia pastel.

P.S - Eu am luat 10 cu compunerea asta.