| anonim_4396 a întrebat:

Cine era loki in mitologia nordica? Cui i-ar corespunde el in mitologia greaca sau romana?

6 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Loki era un Trickster (vezi Dictionarul Religiilor de Eliade/Culianu). Nu are corespondent direct in mitologia greaca, cred ca mai degraba in cea egipteana (Seth), desi si aici rolul e diferit. Atitudinea lui Loki, de revolta impotriva zeilor, mi se pare ca il apropie cel mai mult de Prometeu (de altfel, e si pedepsit asemeni lui). Dar Loki transcede rolul lui Prometeu, fiind un personaj indeosebi negativ, care incearca mai ales sa produca stricaciuni, in cazul acesta apropiindu-se de un alt personaj din mitologia greaca, Eris (Discordia).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Foc_%28mitologie%29
Aici ai totul.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E zeul focului : Vulcan - mitologia romana
Hestia- greaca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Loki

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zeul minciunilor si al excrocheriilor (si nu fac misto daca asa pare...)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hephaistos la greci