| calubalan a întrebat:

Cine este vinovat pentru criză – statul social sau capitalismul? http://twurl.nl/tuhj2w

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Calubalan,uite iti impartasesc un gand care mi s-a ivit in minte de cand cu criza asta:nu ti se pare si tie ca e nedrept cum se impart bunurile,banii,in capitalismul acesta care a inceput sa fie barbar? Nu ti se pare ca,desi oameni suntem cu totii,unii au prea mult in timp ce altii n-au nimic? Citeam ca cel mai bogat om din lume,un mexican,are atat banet incat, daca averea lui s-ar imparti poporului sau, fiecare mexican ar primi 300 de dolari; iti dai seama ce sume zac prin conturi personale in timp ce oameni isi pun capat vietii inglodati in datorii chiar daca muncesc cu buna credinta? oare n-ar trebui o alta ordine mondiala, o redistributie, sau niste legi care sa faca acceptabila viata tuturor oamenilor pamantului? Aud ca exista tari in care marilor averi li se aplica un impozit de 80 la suta; e o solutie dar unilaterala.Desigur ca vinovat pentru criza e capitalismul; e drept ca nu sunt eu finantist, dar la o primaa vedere asa pare.S-auzim si de bine.

| calubalan explică:

Ceea ce ne dorim sau ni se pare normal/corect noua celor multi nu se intampla niciodata din simplul motiv ca "lupul" este paznic la oi! Bogatii sunt cei care taie painea iar noua ne raman (cel mult) firmiturile pentru care trebuie sa ne luptam intre noi. La nivelul de indestulare si preaumplere crezi ca mai da vreunul dintre ei macar un ban pe viata vreunui om? Singura convingere a lor este ca suntem cu mult prea multi si nu cauzam decat probleme! Deci ce impozit? Cui? Cat? E o gluma trista in conditiile actuale.