| Amdrutza a întrebat:

Cine imi explica si rezolva si mie problema?

Din localitatea A pleaca un tren spre localitatea B mergand cu 60km/h, iar din B pleaca un tren spre A mergand cu 80km/h. Distanta dintre localitati este de 520km.Ambele trenuri pornesc in acelasi timp.In momentul in care a plecat trenul din A o cioara zboara in acelasi sens cu trenul mergand cu viteza de 90km/h. Zboara pana se intalneste cu trenul B si o ia inapoi si zboara pana se intalneste cu trenul Asi iar se intoarce si tot asa pana cele doua trenuri se intalnesc.Cati km a parcurs cioara pana s-au intalnit cele doua trenuri?

PSbig grinAU FUNDA

3 răspunsuri:
| Alle03 a răspuns:

Cioara zboara 520 km...pentru ca zburand intre cele doua trenuri ajunge sa parcurga distanta totala

| Karelia123 a răspuns:

Sincer, x kilometri. Afla necunoscuta laughing.

| corolav a răspuns:

Răspunsul lui Alle 03 nu e corect.
Dar nici enunțul nu e corect. Distanța dintre localități est 420 km.
Cele două trenuri merg într-o oră, în total, 140 de km.
420 : 140 = 3. Deci, după 3 ore trenurile s-au întîlnit.
Deci, în trei ore cioara a zburat 270. km, adică 90 x 3.
La o distanță de de 520 km. timpul ar fi aproximativ 3 ore și 45 minute. Deci cioara ar fi zburat aproximativ 337 km.
În fond, acesta este raționamentul.
Cît timp a durat pînă ce cele două trenuri s-au întîlnit?
De aici, timpul înmulțit cu viteza ciorii ( 90 km pe oră ) dă distanța parcursă de aceasta.