| TrueSilvester a întrebat:

Salut, sunt un adolescent la liceu si vreau sa merg cu trenul o distanta mai lunga. Trebuie sa schimb un tren. Este necesar doar un bilet? Sau cum va trebuie sa achizitionez avand in vedere ca o sa merg cu doua trenuri?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ți se poate da doar un singur bilet, chiar dacă schimbi două trenuri. Sau ți se dă două bilete, ambele de la aceeași casă de bilete. Poți achiziționa biletul chiar și cu o săptămână mai înainte. Ia și carnetul cu note, deoarece reducerea se poate aplica pe toată ruta; pe ambele bilete, și va fi mai ieftin.

| Iote a răspuns:

La casa de bilete spui unde vrei sa calatoresti.
Casiera iti va da un bilet compus. Un singur bilet, dar pe care va fi trecuta ruta cu orele de plecare si sosire, inclusiv acolo unde schimbi.
De exemplu: Iasi - Craiova, cu schimbare la Bucuresti.
Pe bilet va scrie: Iasi-Bucuresti cu orele de plecare/sosire si Bucuresti-Craiova cu orele de plecare/sosire.
Nu arunci biletul pe parcurs! E valabil pana la destinatia ta finala.

Răspuns utilizator avertizat