| GaByTzU_4919 a întrebat:

Cine imi poate spune niste substantive colective cu urmatoarele sufixe: -et,-ime,-iste, -ie? Si definitia.

4 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Bradet, multime, stejaris, preotime, aparaie, etc Sufixele colective sunt sufixele care arata colectivitatea!winking

| lorrenush a răspuns:

Substantive colective
Substantivele colective sunt acele substantive a căror formă de singular are înţeles de plural. Exemple:

substantive simple (primare): hoardă, herghelie, stol, turmă, trib, grup, mulţime.
substantive derivate: aluniş, frunziş, ţărănime, stejăriş, tineret, armată

| TiaraChiara a răspuns:

Tineret,romanime,:* funda?

| Allegra a răspuns:

Ie= plamanie
Iste= liniște; porumbiste