| RazvanStefan a întrebat:

Cine imi zice o ecuatie de gradul 1? Mai bine zis care sunt! Dau funda...

P. S.:daac nu stiti nu mai raspundeti

Răspuns Câştigător
| CosmiiX a răspuns:

Ecuatii de gradul 1
1) 5(1x)= 3(x3)+ 2x Þ 5 5x= 3x+ 9 + 2x Þ 5x+ 3x 2x= 9 5Þ 4x= 4 /×(1) Þ 4x = 4
sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

N-ai manual? Nu ai voie sa pui asemenea intrebari pe site. Citeste Intrebari frecvente sau Termeni si Conditii.
Sau daca n-ai manual intr-adevar atunci daca totusi stii sa citesti... pai de ce nu vizitezi si enciclopedia online Wikipedia?

| EMYLYAKOS_8257 a răspuns:

Ax+b=0, unde x este necunoscuta, a- coeficientul necunoscutei si b- termenul liber

| andreiano a răspuns:

De exemplu, x+1=3. Adică o singură necunoscută la puterea 1 şi o singură soluţie. Dacă o rezolvi pe aia, eşti eroul meu personal.

| Oniisu a răspuns:

2(x-3)-3=x-2 sper ca am fost de ajutor