| ciocio1993 a întrebat:

Cum se face o ecuatie de gradul 2 cu o necunoscuta? Help mee! funda

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Se vad solutiile din avion in cazul asta

formulele pentru oligofreni le gasesti aici: http://www.mateonline.net/algebra.htm

| greenmoon a răspuns:

2x+4=20
2x=20-4 (se schimbă semnul întotdeauna. Din + în - şi invers, când e cazul)
2x=16 (din acea operaţie ai obţinut un număr, şi îl împarţi la numărul 2, pentru care corespunde x), de aici rezultă că x=16/2 care e egal cu 8. Sunt simple. Nu ştiu cât ai înţeles, dar îţi recomand să întrebi profesorul atunci când nu ai înţeles.

| IonutBorfasul a răspuns (pentru greenmoon):

Cred ca nu era tocmai asa " a zis de gradu 2" ridicarea la putere
ceva de genu " x la a 2 a -2x-1+0
a= 1, b=2, c=-1
Delta= 2X2-4X1X-1
=4-4x-1
=4-5
=-1

| IonutBorfasul a răspuns:

Era ceva cu ridicarea la pute, x la a-2-a -2x-1=0