Întrebare recomandată | devor a întrebat:

Cine poate sa-mi explice si mie mirajul optic in desert?

Răspuns Câştigător
| Burscuc2000 a răspuns:

Păi... aceste iluzii sunt niște imagini construite de creierul nostru. Gândește-te că ești în deșert și mori de sete și îți vine să leșini. La ce te gândești în acel moment? Păi eu m-aș gândii la o cascadă. Și deoarece creierul prelucrează imaginile primite din mediul înconjurător, dorindu-și extraordinar de mult să descopere să zicem o cascadă, inventează faptul că a găsit-o.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt acest miraj numit si fata morgana se datoreaza diferentei temperaturii a straturilor de aer

Răspuns utilizator avertizat