| MissClaudia2000 a întrebat:

Cine stie care este informatia scrisa pe fiecare placuta de fier de pe Turnul Eiffel?
Fundita!

Răspuns Câştigător
| ReporteritzaisBack a răspuns:

Pe fiecare piesa de metal ce compune turnul Eiffel scrie: "Made in Resita – Romania ".

Putini sunt cei care stiu ca simbolul Parisului, celebrul Turn Eiffel, a fost realizat dupa o tehnologie inventata in Romania de inginerul Gheorghe Panculescu. Dupa ce a absolvit cursurile Politehnicii din Zurich, inginerul Gheorghe Panculescu ajunge sa lucreze in cadrul companiei Eiffel, la recomandarea marelui scriitor Vasile Alecsandri. In 1878, Panculescu revine in tara pentru a construi calea ferata Bucuresti-Predeal.