| veronica3513 a întrebat:

Cine stie ce simbolizeaza pasca si mielul?

Răspuns Câştigător
| RazvyP a răspuns:

Buna!

Mielul de Pasti
Mielul in traditia crestina este cel care il simbolizeaza insusi pe Iisus Hristos care s-a jertfit pentru pacatele lumii si care a murit pe cruce precum un miel nevinovat. Celebrarea mieilor de Pasti dateaza inca din secolul al VII-lea. Ulterior, mielul a devenit nelipsit de pe masa de Pasti a tuturor crestinilor.

Pasca
In Sfintele Pasti, nelipsita dupa masa fiecarei familii este renumita pasca. Aceasta are forma rotunda pentru a simboliza scutecele lui Iisus, pe mijloc are o cruce din aluat, care aminteste de crucifierea lui Iisus, iar pe margini este impodobita cu impletituri tot din aluat facute. Este o delicatesa de Pasti, de altfel foarte buna la gust, facuta din aluat, branza de vaci, stafide si zahar vanilat.

Funda?