| JIJ a întrebat:

Cine stie engleza? Care e diferenta dintre "present perfect" si "present perfect continuous" din exemplu urmator: "it have snowed lately" si "it have been snowing lately"?

2 răspunsuri:
| RandomPie113 a răspuns:

Prima se traduce asa:A nins târziu
Iar a 2 a : Ninge târziu
Sincer nu sunt sigur dar cred ca așa se traduce happy

| Manuela2468 a răspuns:

Present perfect se refera la o actiune care nu stim cand s-a intamplat, dar care are o urmare evidenta ( I have done my homework ----- now i'm free)
Present perfect continuous se refera la o actiune care se afla in continua desfasurare de un timp de vreme