| XxKAMELIAxX a întrebat:

Cineva din care a mers la profilul filologie? Cum vi se pare s-a parut profilul? La ce se da bacul si tezele? Care sunt orele la care trebuie sa inveti mai mult? Cum e cu matematica? Ce credeti de profesori? Cum e cu ora de stiinte daca ati trecut de a 10-a. Daca ati mers pe bilingv la engleza tot profilul filologie, cum e cu engleza. Si tot asa, vreau sa stiu cat mai multe. Dar daca e cineva care e din Bacau si a mers pe profilul filologie, vreau sa stiu care liceu si cum e cu profesorii.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Aligator0108 a răspuns:

Bună.

Profilul de filologie este OK pentru persoanele care nu se întrevăd având un job care implică materiile de real, precum matematica, fizica, chimia sau biologia.
Tezele le vei da la:
-Limba și literatura română
-Limba și literatura engleză sau limba de studiu principală pe care o vei avea
-Limba latină
-Istorie sau geografie (îți recomand să mergi pe istorie întrucât istoria este obligatorie la bacalaureat)

Pentru bac, vei avea nevoie să dai competențele la:
-Limba și literatura română
-Limba și literatura engleză sau limba de studiu
-TIC

Materiile obligatorii la bacalaureat sunt:
-Limba și literatura română
-Istoria

Și pe lângă materiile obligatorii, vei avea de ales încă o proba pentru:
-Geografie
-Sociologie
-Logică (studiată numai în clasa a XI-a)
-Economie
-Psihologie

Orele importante la filologie sunt cele umaniste, adică:
-Limba română, unde veți analiza cărți
-Limba engleză / limba de studiu și o a doua limbă
-Istorie
Mai pe scurt, toate materiile umaniste, în special cele menționate.

Matematica e floare la ureche, veți avea două ore pe săptămână și o veți studia numai în clasele a IX-a și a X-a.
Fiecare profesor variază, poate veți avea un profesor de engleză care doarme pe el sau o profesoară de fizică care vă dă teme de real.
Științele sociale e o materie mai complexă, dar atâta timp cât înveți, nu vei avea o problemă cu ea.

In cazul nostru, mâncăm engleză pe pâine. E o materie de bază, va trebui să tragi tare de engleză la profilul de filologie.

Sper că te-am ajutat. Vei afla preferințele profesorilor 'in no time' și vei știi după la ce materii nu e de joacă.

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Cel mai lejer profil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in clasa a 12a la filologie. Totul depinde de liceu. Cum fac filologia la un liceu cu o reputatie mai putin stiuta asteptarile nu sunt mari. Nu te lua dupa sfatul fiecaruia, incearca sa iei ce e mai bun din fiecare. Hai sa iti spun eu: daca esti praf la limba romana si limbi straine vei avea viata grea acolo: iti recomand sa te duci la ceva mai usor. Daca te pricepi cat de cat la aceste obiecte si la matematica, fizica, chimie, stiinte etc. esti slab sau deloc, la filologie este locul tau. Eu sunt praf la matematica, fizica si chimie dar nu am avut nici o problema la aceste obiecte. Ca sa fiu mai usor de inteles si pe scurt: TOTUL tine de profesori, unii nu prea inteleg ca esti la filologie si exagereaza pe matematica si chimie etc. Eu am fost norocos ca am prins niste profesori super ok, mai ales profesoara de Stiinte, e o draguta. Deci, daca stii ca te descurci cat de cat la aceste obiecte: come here baby! Si nu uita sa iti faci amintiri in liceu, crede-ma ti-o spune un fost introvertit.