| totemjom a întrebat:

Culoarea ochilor e rosie sau culoarea ochilor sunt rosii?
A doua, nu?

7 răspunsuri:
| maria11579 a răspuns:

Forma corecta este: "Culoarea ochilor este rosie" deaorece "culoarea" este "rosie"; a cui culoare? a ochilor (culoarea ochilor). "Ochilor" este atribut substanstival gentival, dar "culoarea" este subiectul propozitiei. Acordul predicatului se face cu subiectul. Culoarea (ochilor) e rosie. La fel de bine, in alt exemplu, puteam avea :"Culoarea frunzelor este verde". Aceeasi este explicatia.
Sper ca te-am ajutat! happy

| SkyPilot a răspuns:

Nu. Prima.

| KillMePlease a răspuns:

Culoarea ochilor e rosie.
Cine este rosie? Culoarea.
Culoarea este subiectul propozitiei si rosie se acorda cu el, la fel si cu predicatul,, e''...Ma rog.,, e rosie'' este un predicat nominal, iar,, e''este verb copulativ si,, rosie'' numele predictiv exprimat prin adjectiv. happy In fine..Prima varianta este corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima.

| sMecki1000 a răspuns:

Prim

| aviii a răspuns:

Prima.

| AlexandraGenius a răspuns:

Exprimarea corecta este "Culoarea ochilor e roșie." deoarece subiectul este "culoarea" iar predicatul este "e roșie".