| CriCri a întrebat:

Cum adica "si la propriu si la figurat"? Cel care imi explica cat mai bine ia funda!

Răspuns Câştigător
| CârnăciorIubeșteImprimantă a răspuns:

Adica atunci cand cineva foloseste sintagma asta se refera la urmatoarea chestie : de ex. esti o blonda- asta e modul propriu si se refera la faptul ca tu chiar esti o blonda in realitate referindu-se la culoarea parului, si apoi "esti o blonda" cu sensu figurat adica ca si cum ti-ar spune ceva mai elegant ca esti proasta. ai inteles?

1 răspuns:
| KikiRiki98 a răspuns:

La propriu=intelesul obisnuit al unui cuvant de ex El si-a rupt un piciror(parte din corpul omenesc)
figurat=sensul neobisnuit al unui cuvant, folosit pentru a forma o imagine, de extonguee un picior de plai. Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundapuppy dog eyes?