| anybio a întrebat:

Cum adun logaritmi cu aceeasi baza? Dar inmultirea lor?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

A este baza, iar x si y argumente, OK?

logAx + log Ay = logA(x*y)

Inmultirea logritmilor are de obicei exercitii de genul:

log8 arg9 * log9 arg 10 * log 10 arg 11

Ce se transforma in ceva de genul:

lg9/lg8 *lg10/lg9 * lg11/LG 10, simplificandu-se tot ce este diagonal, pana se ajung la un rezultate de genul lg11/lg8.Asta in cazurile unor exercitii ce tin de nivelul clasei a X-a.In clasele a 11-a si a 12-a se schimba putin treaba si gasesti mai detaliat si mai la obiect aici, un scurt rezumat despre logaritmi:

http://www.scritube.com/stiinta/matematica/Logaritmi1021913111.php

3 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Pentru a aduna 2 log scrii baza comuna si inmultesti argumentul celor 2 log happy

| MirelaC a răspuns:

Pai nu se aduna..se inmultesc
http://i50.tinypic.com/25fu0sp.jpg

| deeapp a răspuns:

La adunare lasi baza si imultesti exponenti, la scadere lasi basa si imparti exponenti.