| Cri2717 a întrebat:

Cum afli aria unui trapez oarecare stiind doar diagonalele?

4 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Duci inaltimi si vezi ce se intampla (o sa aplici pitagora)

| Exilee a răspuns:

Caz particular: daca trapezul este orttodiagonal, aria este egala cu semiprodusul diagonalelor.
Si da, daca e general este semiprodusul diagonalelor si sinusul unghiului dintre ele.

OBS: sin90=1. Si de-asta Aria trapezului ortodiagonal este d1*d2/2.

| Northern a răspuns:

Bună! O formulă simplă : diagonală 1 ori diagonală 2 supra 2 ori sinus de x, unde x este unul dintre unghiurile formate de cele două diagonale. Poftim, poate înțelegi mai bine http://mate123.ro/formule-matematice-geometrie-generala/aria-trapezului/

| LuvPanda a răspuns:

Construieste inaltimile si dupa foloseste teorema lui Pitagora. Dupa ce afli toate datele aplici formula: ( Baza mare + Baza mica ) x inaltime, totul supra 2. Sper ca am fost de ajutor happy