| rauland1 a întrebat:

Cum analizez o figura de stil? De ex :"ziua ninge, noaptea ninge, dimineata ninge iar".

Răspuns Câştigător
| krysstal a răspuns:

In strofa a doua, efectul artistic al repetitiei "Ziua ninge, noaptea ninge, dimineata ninge iar"consta in sugerarea ideii de ninsoare uriasa, continua, asemeni unui nou potop biblic. Curegerea ii anuleaza pana si timpul, uniformizandu-l. Abundenta zapezii reiese din repetarea verbului "ninge" si a adverbelor "ziua", "noaptea", "dimineata" asezate in enumeratie.