| Hangover a întrebat:

Cum as putea sa ma mut la un al liceu in clasa a X-a? Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul.
Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul.
eu am terminat clasa a IX-a. Iar media mea este mai mica decat cea de admitere de anul trecut, cu aproape 20 de sutimi chiar. Vreau sa ma transfer la acelasi profil insa nu stiu ce situatie se aplica la mine. Cea cu media de admitere sau cea cu ultimul elev promovat? Va rog sa ma ajutati, chiar imi doresc sa ma transfer din clasa a 10-a. Multumesc

3 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Poti foarte simplu mai ales in vacnata de vara cum e acum! puteai si intre semestre, legea este facuta sa fie incalcata, nu are legatura cu pilelewinking.
bine nu trebuie sa mergi nici tu cu mana goala acolo.
daca nu ai medie la fel sau este alt profil trebuie sa dai niste diefrente.

| Bogdanel97 a răspuns:

Poti, daca ai pile, fara probleme. Vorbeste cu directorul liceului la care vrei sa mergi, si spune situatia in care esti. Daca sunt locuri libere nu cred ca nu ai intra, eventual daca ai probleme cu media la purtare. Daca nu, invata mai mult si incerci data viitoare. Succes.

| alexinho71 a răspuns:

Din cate stiu eu. poti sa te transferi dupa primul semestru'..Sa faci si tu o cerere de transfer si o sa vezi daca reusesti. sper ca te-am ajuta..Bafta!