| Jenniffer a întrebat:

Cum este corect să scrii: "măta" sau "mă-ta"?

Răspuns Câştigător
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna,raspunsul corect este "mă-ta" si explicatia este logica. Tinand cont ca in acest cuvant se imbina doua cuvinte cu valori morfologice diferite, si anume abrevierea din popor a cuvantului mama in monosilaba:"ma" + pronumele "ta" ce indica persoana a II-a nu se pot lega doar prin cratima, dar stiind ca acest cuvant circula in ziua de astazi la ordinea zilei, multora le este mai usor sa il scrie legat si in acelasi timp si incorect. Sper ca te-am putut ajuta si ca ti-ai dat seama cam cum este cu acest cuvant.

32 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Doamne,cate genii pe aici cu "mata". Logic ca se scrie "mama ta"deoarece "ma" e abreviere iar "ta" pronume personal

| cristi13 a răspuns:

"mă-ta"... si ca veni vorba: pe mă-ta trebuia s-o intrebi!

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Cu cratimă, mă-ta pentru că vine de la "mama ta" sau "mămuca ta".
La fel şi "mă-sa","tac-tu","ta-su","soră-sa","sor-sa","frate-su","fra-su" ş.a.m.d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măta.

| 000MadMAX000 a răspuns:

Corect se scrie mă-ta.

| AndiNyctophilia a răspuns:

Câtā lume idioatā pe-aici. Corect e "mā-ta".

| εʟʟα1Зcσσʟ a răspuns:

Buna! Se scrie correcr "mama ta". Sper ca te-am ajutat. O seara placuta iti urez!

| 8imal a răspuns:

Doar pentru ca unii prefera sa scrie cu cratima nu inseamna ca e corect! TRADUCEREA MA-TA...MA A TA! cum o rezolvalvati expertilor? mata e cel mai corect! o folosesti cu cratima numai daca vrei sati tai mama in doua! in cazul ta-su cum am vazut expus este nonsens forma este tac-su ori tat-su si este un regionalism dar cum prim-ministrul Romaniei este un analfabet ce aplica in toate metoda copy-paste! e de asteptat si restul sa fie la fel ori nu?

| AndreeaBz a răspuns:

Corect de scrie mă-ta.laughing

| alex310 a răspuns:

Mama ta("ma"-prescurtare de la "mama", iar "ta"-pronume posesiv)

| demonangel24 a răspuns:

Măta este corect. Funda?

| anonima1010 a răspuns:

Corect e măta pentru ca cratima de la mă-ta nu are niciolegarura (cratima inlocuieste un sunet si/sau usureaza pronuntarea) funditabatting eyelashes

| AndreeaBz a răspuns (pentru anonima1010):

A. sa inteleg ca disparitia unei silabe o dai dracului. tot aia cu sau fara ea nu?!laughing

| Heartless562 a răspuns (pentru anonima1010):

Cratima desparte un substantiv de un pronume (cum a spus alex310 mai sus); el a explicat de la ce e cratima, acum tu poti explica de la ce vine "măta"?

| alex310 a răspuns (pentru anonima1010):

Cratima aici leaga doua parti de vorbire diferite, asa ca raspunsul corect este "MĂ-ta"

| Jenniffer explică (pentru Heartless562):

Eu asa stiam ca este corect: "mă-ta", dar am vazut in multe locuri scris fara cratima asa ca am vrut sa fiu sigura.winking

| lety160 a răspuns:

Mama talaughing

| v3b0y a răspuns:

Raspuns nu functioneaza.

| IcePhσeníx a răspuns:

Hei.
Răspunsul corect este măta.
O zi bună!

| ombladon a răspuns (pentru IcePhσeníx):

Se scrie cu cratima geniule

| IcePhσeníx a răspuns (pentru ombladon):

Hai salut. Daca il scrii tu cu, cratima asta nu inseamna ca este corect. laughing

| ombladon a răspuns (pentru IcePhσeníx):

In general nu se folosesc diacritice iar cand scrii mata= dumneavoastra...

| Elektro a răspuns (pentru IcePhσeníx):

Se scrie corect cu cratima.VIne de la maica-ta (mama ta)

| Cosmin_HV_1990 a răspuns (pentru IcePhσeníx):

Da

| mafiottt a răspuns:

Măta

| Andrei0343 a răspuns:

Po-ți să scrii-i cu câ-te cra-ti-me vrei tu se s-cri-e și mă-ta și măta

| Cosmin_HV_1990 a răspuns:

Măta

| Ionita_Cristina_1987 a răspuns:

Mata

| Dârnea_Gelu_1964 a răspuns:

Mama ta?

| Deea_Andreea_1989_Lq2N a răspuns:

Ma-ta are cratima!

| Alexia2929 a răspuns:

Măta pentru că nu răspunde la întrebarea atributului:a cui(ta)? ce este aia ma, nu reprezintă nimic