| Thecurious a întrebat:

Cum explicati notiunea "democratie liberala "?
Exista si alte tipuri de democratii?

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Acum am ajuns la concluzia că liderii politici au ordonat?
mă, nene, dar procurorii ăia pentru ce dracu i-om plăti dacă audiază sute de persoane, au mii de înregistrări, cine știe căte dosare de probe și nu sunt capabili sa faca rationamentul pe care-l faci tu uitandu-te la 2 filmări?

| Emazio a răspuns (pentru aXy99):

Ce bine ar fi, din pacate comunismul e momentan imposibil.

| Emazio a răspuns:

Am cautat acum si uite astea ar fi:
The main types/forms of democracy are:

Direct democracy
Representative democracy
Presidential democracy
Parliamentary democracy
Authoritarian democracy
Participatory democracy
Islamic democracy
Social democracy

| SG1995 a răspuns (pentru Thecurious):

Da,Demos.

| minrest a răspuns:

Democratia liberala este o forma de guvernamant caracterizata prin pluralism politic, libertatea presei, alegeri libere si separatia puterilor in stat. Este SI o ideologie politica, dar una larga, in care au loc ideologii mai clar delimitate, ca crestin democratia, social democratia, conservatorism si multe altele, DAR nici una care nu recunoaste conditiile de baza ale democratiei liberale. Social democratia nu este un alt tip de democratie, social democratii nu schimba democratia liberala in care vin la putere, si cand pierd alegerile ii lasa pe castigatori sa guverneze fara probleme. NU EXISTA de fapt alt tip de democratie in lumea de azi, dar inamicii statului democratic pretind ca si ei sunt democrati, dar iliberali. Ca doar si ei au fost votati candva. Putin, Erdogan si Orban se justifica in felul asta, iar tendinta e in crestere.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Unde se inregistreaza cresteri ale tendintei?
In Uniunea Europeana? De ce?

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

In UE mai putin, totusi, cine ar fi crezut ca Ungaria si Polonia, dupa ce au tinut atat sa adopte democratia liberala, vor ajunge sa o conteste. Polonezii au luptat atatia ani ca sa adopte democratia liberala, ungurii au si-au facut, si ei, partea lor. De peste 15 ani vad cum cad tari, si sunt inlocuite cu persoane. Rusia, Venezuela, Turcia; unde a fost o tara functionala, nu complet democratica sau prea dezvoltata, mai ramane un tiran prost, care nu suporta sa fie contrazis, guverneaza condus doar de rivalitatea cu alti conducatori si spune ca e democrat, pentru ca are totusi o majoritate de partea lui.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea confunda comunismul cu dictatura. Da, ce avem noi se aseamănă mai mult a dictatura, nu poți vorbi de democrație când e atât de mare corupția și când un om poate controla justiția

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Unu condamnat o data definitiv si o data la fond controleaza justitia?
I-a obligat sa-l condamne banuiesc

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca o controlează atât timp cât este liber și coduce un partid, eu îl vad bine merci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Pe 20 mai e termenul final probabil al apeluluilaughing)