| Thecurious a întrebat:

Cum explicati notiunea "democratie liberala "?
Exista si alte tipuri de democratii?

41 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Democratia liberala este o forma de guvernamant caracterizata prin pluralism politic, libertatea presei, alegeri libere si separatia puterilor in stat. Este SI o ideologie politica, dar una larga, in care au loc ideologii mai clar delimitate, ca crestin democratia, social democratia, conservatorism si multe altele, DAR nici una care nu recunoaste conditiile de baza ale democratiei liberale. Social democratia nu este un alt tip de democratie, social democratii nu schimba democratia liberala in care vin la putere, si cand pierd alegerile ii lasa pe castigatori sa guverneze fara probleme. NU EXISTA de fapt alt tip de democratie in lumea de azi, dar inamicii statului democratic pretind ca si ei sunt democrati, dar iliberali. Ca doar si ei au fost votati candva. Putin, Erdogan si Orban se justifica in felul asta, iar tendinta e in crestere.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Unde se inregistreaza cresteri ale tendintei?
In Uniunea Europeana? De ce?

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

In UE mai putin, totusi, cine ar fi crezut ca Ungaria si Polonia, dupa ce au tinut atat sa adopte democratia liberala, vor ajunge sa o conteste. Polonezii au luptat atatia ani ca sa adopte democratia liberala, ungurii au si-au facut, si ei, partea lor. De peste 15 ani vad cum cad tari, si sunt inlocuite cu persoane. Rusia, Venezuela, Turcia; unde a fost o tara functionala, nu complet democratica sau prea dezvoltata, mai ramane un tiran prost, care nu suporta sa fie contrazis, guverneaza condus doar de rivalitatea cu alti conducatori si spune ca e democrat, pentru ca are totusi o majoritate de partea lui.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Bataieeee love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi social democrația ce e

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Asadar, se refera la doctrina politica.
Multumesc

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Romania? Aproape comunism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Da ''anii 50 cenzura demagogie propaganda ura'' laughing))))))
hai tine-ți astea pentru tine laughing

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ce n-ai înțeles?
nu mă interesează clișee tâmpite.
argumentează chestia cu comunismul făcând referire doar la fapte și nu supoziții.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa platesti niste oameni sa tipe in vuvuzele si lautari sa cante pentru a acoperii o multimile care protesteaza impotriva ta, sa te prefaci bolnav ca sa eviti un proces pe care il tot amani de 2 ani de zile, sa iti "induiesezi" sustinatorii cu tot felul de minciuni si manipulari (asasini, comploturi impotriva lui venind din exterior etc.), sa platesti lumea sa vina la meetinguri, sa santajezi angajatii care lucreaza la stat sa vina la meetinguri, sa dai legi cu dedicatie pentru a te scapa din inchisoare, sa ai programe TV care sa iti faca propaganda si sa dezinformeze alegatorii, toate astea ce sunt?! Tehnici democratice?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

'' sa te prefaci bolnav ca sa eviti un proces pe care il tot amani de 2 ani de zile'' - nu se amână procese pentru așa ceva și nu s-a amânat pentru așa ceva, lol. în ziua în care a fost în spital se audiau martorii nu inculpații. laughing

''a platesti lumea sa vina la meetinguri, sa santajezi angajatii care lucreaza la stat sa vina la meetinguri, sa dai legi cu dedicatie pentru a te scapa din inchisoare, sa ai programe TV care sa iti faca propaganda si sa dezinformeze alegatorii, toate astea ce sunt?! Tehnici democratice?''

ce e nedemocratic ca o televiziune să aibă libertate de exprimare?

'' sa iti "induiesezi" sustinatorii cu tot felul de minciuni si manipulari (asasini, comploturi impotriva lui venind din exterior etc.),'' ce e nedemocratic în asta?

adică eu sunt curios ce înțelegi tu prin 'tehnici democratice'.
confunzi democratic cu moral ti-am mai zislaughing

ce e nedemocratic în a plăti pe cineva să vină la un miting? (cu toate că asta e o supoziție)

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e supozitie, au recunoscut multi. Majoritatea nici nu stiau ce cautau acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ok, au fost plătiți.
ce e nedemocratic?

și zi-mi și chestia cu televiziunea. s-au confiscat telecomenzile și nu știu eu?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa platesti persoane pentru a incita la ura si violenta in timpul protestului de pe 10 august ca apoi sa vii cu jandarmeria peste protestatarii pasnici pe care ii sa intoxici cu gaze lacrimogene si tunuri cu apa e moral, e democratic? Democratie=puterea poporului, deci este si nedemocratic, nu doar imoral.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Pe asta de unde ai scos-o? că eu legat de 10 august am citit toate comunicatele Ministerului Public și nu a zis nimeni niciodată așa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

înțeleg că ai mai multe mijloace de a afla așa ceva decât procurorii care lucrează la dosar

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Nedemocratic e sa manipulezi electoratul cu minciuni ori informatii pe jumatate adevarate. Nedemocratic e sa conduci din umbra pe cand alt om e in fata ales sa conduca. Nedemocratic este sa te sustragi de la o competitie corecta pentru putere, recurgand la metodele specifice partidului socialist inspirate de bolsevici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru laSoledad):

Care-s metodele bolșevice?
cine s-a sustras de la ce și cum?
omul ăla e ales de partid să conducă deci trebuie sa mearga pe linia partidului că partidul sustine guvernul deci batii campii. partidul a fost votat nu omul.

chestia cu manipularea nuanțeaz-o. libera exprimare nu-i nedemocratică.

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Repeti niste notiuni papagaliceste, nesesizand ca incurci merele cu perele, nesesizand ca incurci notiunea de manipulare cu notiunea de libera exprimare.

"omul ăla e ales de partid să conducă deci trebuie sa mearga pe linia partidului că partidul sustine guvernul" Si ce-are a face asta? Intr-o democratie reala, guvernul ar trebui sa fie condus de premier si nu de presedintele partidului, asa cum se obisnuieste la noi. Ia invata tu ceea e aia libera exprimare si vezi daca se aplica si la partidul preaslavit de tine. Ia vezi, ii da dreptul presedintele partidului premierului la libera exprimare cand ii ia vorba din gura acesteia in fata intrebarilor din presa? Sau fostilor premieri demisi - au avut ei suficienta libera exprimare?! Ma-ndoiesc. Ia zi, le-a dat dreptul presedintele partidului la libera exprimare cetatenilor sa-si sustina protestele? Dar celui care a spus "NIMIC" din public? Dar celor care nu-i aclama partidul?! Nu mai vorbi despre notiuni nobile precum libera exprimare, daca nu stii cu ce se mananca si n-ai habar unde se aplica. La fel de mult, daca inca nu sesizezi ca libera exprimare si metodele psd sunt 2 notiuni antagoniste, imi pare rau, insa inca te afli in marea umbra de necunoastere.

Din cate am observat din celelate raspunsuri ale tale, tu esti cel care bate campii, si inca cu gratie. Nu am ce vorbi cu un om care se increde in declaratiile de presa ale partidului si ale ministerelor proptite acolo, pe care le repeta papagaliceste. Nu am ce discuta cu un pseudo-socialist. Mai documenteaza-te intai despre doctrina socialista, apoi mai invata faptul ca doctrina socialista n-are nici ea mai mica legatura cu practicile psd-ului, mai documenteaza-te despre istoria socialista si cea bolsevica, impreuna cu metodele lor perfide, apoi sa dai vorba din gura. Mai documenteaza-te despre erorile vadite ale guvernarii pesediste de atatia ani si despre abaterea vadita de la planul de guvernare in scopuri proprii. Mai documenteaza-te despre cresterea datoriei publice pe cap de locuitor aproape de 10 ori, din '90 incoace, din cauza calitatii slabe a guvernarii, a personalului public si-a gestionarii slabe a banului public. Un om care, chiar si in 2019, inca mai sustine oamenii din psd, dupa cate practici abuzive au adus asupra formelor puterii din Romania, ori e un descreiarat total, ori un pupincurist postac, ori un simplu om neinformat. Nu merita sa-mi mai pierd timpul. Hai, salut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru laSoledad):

Realizezi că Ministerul Public la care am făcut referire când am zis despre 'comunicat de presă' e denumirea Parchetului General, nu?
cu asta am cam zis tot laughing
'
'omul ăla e ales de partid să conducă deci trebuie sa mearga pe linia partidului că partidul sustine guvernul" Si ce-are a face asta? Intr-o democratie reala, guvernul ar trebui sa fie condus de premier si nu de presedintele partidului, asa cum se obisnuieste la noi. Ia invata tu ceea e aia libera exprimare si vezi daca se aplica si la partidul preaslavit de tine. Ia vezi, ii da dreptul presedintele partidului premierului la libera exprimare cand ii ia vorba din gura acesteia in fata intrebarilor din presa? Sau fostilor premieri demisi - au avut ei suficienta libera exprimare?! Ma-ndoiesc. Ia zi, le-a dat dreptul presedintele partidului la libera exprimare cetatenilor sa-si sustina protestele? Dar celui care a spus "NIMIC" din public? Dar celor care nu-i aclama partidul?! Nu mai vorbi despre notiuni nobile precum libera exprimare, daca nu stii cu ce se mananca si n-ai habar unde se aplica. La fel de mult, daca inca nu sesizezi ca libera exprimare si metodele psd sunt 2 notiuni antagoniste, imi pare rau, insa inca te afli in marea umbra de necunoastere.''
păi și cine le-a luat prin ce mod libera exprimare? a, ți s-a părut ție de la televizor că ăla vorbește și ordonă. Da, și mie. Știi care e faza? în orice țară normală președintele partidului de guvernare conduce guvernul. Că el trebuie să fie șeful.

și n-am zis că PSD-ul e un partid socialist autentic. crezi că mi-e rușine să zic că e o mare de populism toată campania lor?laughing lol

Și mai faci și imensa greșeală să asociezi comunismul cu socialismul. rolling on the floor Realizezi că PES e al doilea cel mai mare partid din Europa, nu?

Și explică-mi atât. Cine, în ce mod, a avut libera exprimare oprimată? că și-au luat întrebările între ei la o conferință de presă? crezi tu că înseamnă că n-au avut 'liberă exprimare'? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci am aflat că în mintea unora să-ți fie oprimată libertatea de exprimare înseamnă să vorbească cineva peste tine. rolling on the floor

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

O, doamne! laughing Atat de inteligent te crezi incat sa crezi ca mai este nevoie sa te explici legat de ce inseamna Ministerul Public? Se vede ca ai muscat doar suprafata din ceea ce am zis, ignorand referinta pe care am facut-o la declaratiile transmise, de oricare dintre institutiile proptite acolo, si nu doar de o institutie singulara. Iar legat de asta, realizezi ca rostogolesti papagaliceste declaratiile lor, nesesizand retorica cu dublu sens vehiculata in public de partid? Sigur, la fel cum ai clacat citind raspunsul meu, ce asteptari am eu sa intelegi o iota din diferenta intre ceea ce se spune si ceea ce se face?! Faci imensa greseala sa iei totul ca atare si sa observi lucrurile numai la suprafata, atat in termeni de politica, de comportament politic, de notiuni fundamentale, precum cea de libera exprimare. Iar, daca crezi ca eu am fost in stare sa asociez socialismul cu comunismul, inseamna ca intr-adevar n-ai inteles nimic din comentariul meu. Prea multe prejudecati pseudo-socialiste preluate din presa. Iar daca despre campania lor crezi ca este o mare de populism, insa nu observi ceea ce conteaza de fapt - istoria lor catastrofala la guvernare - si contiunui sa sustii aberatii precum seful unui partid trebuie sa conduca numaidecat - pentru ca el este seful, chiar si daca in tara noastra acesta are antecedente penale, nu esti nici pe aproape de a intelege ceva din politica ori democratie. Sigur, tu continua cu rostogolirea replicilor obtuze. Cu cat le repeti mai mult, cu atat iti intra in subconstient mai usor, ca propaganda, devii tot mai sigur pe ele, incat nici nu mai conteaza realitatea ce le contrazice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru laSoledad):

Păi și dacă cu antecedentele lui penale l-a votat 47% din țara asta înțeleg că trebuie să conducă cineva pe care nu l-a votat nici dracu? sau?
dacă politica dezastruoasă a fost votată de 47% și politica aia bună de vreo 20%, ar trebui să conducă ăia cu 20% că ai înțeles tu că aia e aia bună?
asta e democrația pe care mi-o explici tu mie?laughing

Ai un adevărat talent de a scrie mult și prost, asta trebuie să recunosc. laughing
Cu libertatea de exprimare tot nu ne-am înțeles. E aia încălcată prin vorbit unul peste altul?

ia citeste nene ce ai scris si sa vedem cine se contrazice si cine nu intelege rolling on the floor
''documenteaza-te despre istoria socialista si cea bolsevica, impreuna cu metodele lor perfide, apoi sa dai vorba din gura.''

'i'ar, daca crezi ca eu am fost in stare sa asociez socialismul cu comunismul, inseamna ca intr-adevar n-ai inteles nimic din comentariul meu.''

ce dracu n-am înțeleslaughing)))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru laSoledad):

și mai ești capabil să înțelegi că nici partidul nu se conduce de catre un dictator nu?
ca are si el un statut aprobat de un tribunal...

| Thecurious explică (pentru laSoledad):

Cu cine ar trebui sa voteze romanii de orientare centru-stanga?
Exista vreo alternativa la Partidul Social Democrat?

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

"și mai ești capabil să înțelegi că nici partidul nu se conduce de catre un dictator nu?"
Asa e, partidul e condus de niste mafioti, nu de un dictator. Lasa tu statutul ala aprobat, e egal cu 0.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Păi da, dar sunt niște mafioți care se reunesc democratic în comitetul executiv si iau decizii, e nedemocratic ca mafiot votat de popor sa guvernezi?

nu mi-ai spus cum e cu oamenii aia platiti pentru violente...

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai doar nu ai vrea sa recunoasca faptasii, nu? laughing
Vine mafiotul sa-ti zica ca face trafic de droguri si de persoane? Nu!

Daca ai incerca sa fii catusi de putin obiectiv, ti-ai da seama. Uita-te pe filmari, sunt atatea in care jandarmii ii lasa in pace pe cei violenti si ii asalteaza pe cei pasnici. Este o filmare in care un jandarm vorbeste cu unul dintre protestatarii violenti, arata de parca i-ar da indicatii. N-ai vazut oameni nevinovati batuti fara mila de jandarmi? Acum vei da vina pe ei, nu? Sa stii ca nu e asa, ei urmeaza ordine. Primite de la cine, oare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Pai si de unde stii tu cine pe cine a platit?
Daca eu spre ex. zic ca i-a platit usr?
Sau mergem pe baieti buni si baieti rai?happy(

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce interes avea USR sa ii plateasca? Tu chiar nu-ti folosesti creierul deloc sau pur si simplu ignori si denaturezi realitatea pentru a se potrivi intereselor tale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Dar n-am denaturat nimic ca n-am zis ca asa e. Am zis: daca dau si eu cu presupul ceva, cum e?
Cum ai ajuns tu la concluzia ca cineva a fost platit pentru violente daca nici procurorii n-au ajuns?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Acum am ajuns la concluzia că liderii politici au ordonat?
mă, nene, dar procurorii ăia pentru ce dracu i-om plăti dacă audiază sute de persoane, au mii de înregistrări, cine știe căte dosare de probe și nu sunt capabili sa faca rationamentul pe care-l faci tu uitandu-te la 2 filmări?

| Emazio a răspuns (pentru aXy99):

Ce bine ar fi, din pacate comunismul e momentan imposibil.

| SG1995 a răspuns (pentru Thecurious):

Da,Demos.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea confunda comunismul cu dictatura. Da, ce avem noi se aseamănă mai mult a dictatura, nu poți vorbi de democrație când e atât de mare corupția și când un om poate controla justiția

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Unu condamnat o data definitiv si o data la fond controleaza justitia?
I-a obligat sa-l condamne banuiesc

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca o controlează atât timp cât este liber și coduce un partid, eu îl vad bine merci

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Pe 20 mai e termenul final probabil al apeluluilaughing)

| Emazio a răspuns:

Am cautat acum si uite astea ar fi:
The main types/forms of democracy are:

Direct democracy
Representative democracy
Presidential democracy
Parliamentary democracy
Authoritarian democracy
Participatory democracy
Islamic democracy
Social democracy

| DeliNes a răspuns:

Democratia este acea forma de guvernare care presupune puterea poporului si prin urmare alegerea prin vot a unui presedinte or a unui parlament. Cea liberala ofera omului anumite libertati: libertatea expresiei, a presei etc.
Cea ne-liberala, desi este democratie(pentru ca spre exemplu, presedintele a fost ales de popor) nu asigura aceste libertati