| lorycool a întrebat:

Credeti ca intr-o democratie liberala statul poate fi "in mana"clasei politice? Dc? fundita maareee"X

4 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Pai tu nu vezi in ce hal e tara si dupa unii si dupa altii.In mina cui este statul cine pune ministrii? =clasa politica cine fluiera a paguba 90%

| Birjaru a răspuns:

Liberalismul, capitalismul si bineinteles democratia sunt ideologiile care de sute de ani creaza conditii de viata mult mai bune decat echivalentele altor sisteme, nr 1 la economie, nr 1 la tehnologie, nr 1 la conditii de viata, singura problema la noi e ca nu s-au aplicat niciodata, prostimea e semi comunista...cum altfel ar putea fi unii educati inainte de 89? Ceausescu nu-si punea problema competitivitatii.principiilor economice...il interesa sa se duca prostu de dimineata in ocna si sa fie cu zambetu pe buze.

| Danutza27 a răspuns (pentru Birjaru):

Ai si tu dreptate in felul tau dar uite in 38 Romania era printre tarile liberale Esti tu amabil sa pui niste date pe unde se situa Romania in 38 (in Europa) cu competitia stimulata cum spui tu Chiar ai reusit sa ma faci curioasa poate eu stiu alti indicatori si nu se potrivesc cu ai tai

| Birjaru a răspuns (pentru Danutza27):

Pe vremea regelui vechile metehne mosieresti inca erau vii, asta e boala noastra se pare...suntem conservatori pana in panzele albe, totusi fata de celelalte state est europene nu exista diferenta de genul care exista astazi (Polonia, cehia, ungaria) si Ro era in plin proces de industrializare, idea cand schimbi mersul lucrurilor e sa schimbi filozofia de viata a oamenilor, restul e apa de ploaie, cel mai bun exemplu e Japonia lu Meiji.