| Jardelin a întrebat:

Exista notiunea de ateu fanatic?

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Chiar daca nu exista, atunci am inventat-o eu pentru a numi anumite categorii de oameni.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu cred! Desi Dex, ne da mai multe lamuriri si explicatii despre cuvantul "fanatic" in sine, eu tind sa cred ca este tipic religios, nu si anti-religios.

| costis a răspuns:

Pai care arunca cu pietre aici pe religie?

| bugasebi a răspuns:

Se mai numeste si anti-teist

| heyromania a răspuns:

Da happy. Pe ateii fanatici ii gasesti aici.

| RAY a răspuns:

Nu poti fanatic de o lipsa e ilogic poate anti teist ala nu-i ateism e altceva dar sa nu uitam ca biserica e anti gandire rationala deci nu-i asa rau

| Kalla a răspuns:

Desigur.Pe acest site putem gasi multe specimene.Se mai cheama si Homus Nimicus (om de nimic pentru ca nu cred in nimic).
Din pacate aceasta specie este pretutindeni si continua sa se raspandeasca ca o infectie de la ciuperci de pe picioare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Oooo, dar vai, cata iubire. Apropo, daca n-ai tine atatea zile de sarbatoare si ai mai folosi apa calda si sapunul, asa, din cand in cand, ai scapa de ciuperca aia, cred ca te referi la ce cred, "o infectie de la ciuperci de pe picioare" nu exista; cica oamenii se vad pe ei in altii.

| secessumaeternum a răspuns (pentru Kalla):

Nu exista cuvantul nimicus in latina. Nihil-nimic

| Kalla a răspuns (pentru secessumaeternum):

Tu stii ce inseamna pamflet?
Presupun ca esti o persoana forate plictisitoare.Nici gluma asta nu o intelegi.Un copil de 4 ani ar intelege.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Kalla):

Tocmai iti demonstrase ca faci glume proaste, precum un copil de 4ani ti ai pus poala n cap si ai rabufnit la adresa ateilor doar din frustrare.

| Kalla a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Cum spui tu.

| M25M a răspuns (pentru Kalla):

Homus Nimicus---Recunosc, buna asta, dar rautacioasa fara o baza solida.
Nu ma asteptam la un comentariu de acest fel din partea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu.
Cu sensul de patimas, cu mult zel, intolerant.
Termenul este folosit chiar si in sport, chiar daca are origine religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eiii da cum nu? pe TPU mai multi da mie-mi sant tare fanatici ateii astia. fanatic, e, de bine?

| AlexeHellsing a răspuns:

Pana si noțiunea de ateu stă pe butuci, fără temelie bună... Consideri potrivit de a ne gândi la o altă noțiune provenită din,, ateu,,?

| Jardelin explică (pentru AlexeHellsing):

Da, dar daca fanatic se refera la o persoana religioasa care duce la extrem credinta sa, care ar fi sinonimul pentru fanatic in cazul ateilor?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Jardelin):

Mă tem că fanaticul nu ține strict de religia sa ci de condiția psihică. Deci, se poate folosi asupra oricărei persoane. Nu te gândi la expresia fanatic religios...
Cine folosește această expresie într-un context se autoproclamă fanatic întrucât caracterizează drept nebuni jumătate din semenii săi.

| 1DeadMemories a răspuns:

Cum adica notiune de "ateu fanatic"?
Fanatismul poate exista /manifesta in politica /religie si este dus la extreme uneori.
O divergenta pe un site, ca asta, nu te poate cataloga ca si fanatic happy Aici se dau raspunsuri subiective, deseori ironice sau sarcastice.Din contra, cine incearca sa demonstreze, cum faci tu, ca uni s mai fanatici ca altii pune semne de intrebare asupra comportamentului si a ratiunii tale.happy

E loc pentru toti pe site ul asta indiferent de religie sau culoare.

Numai bine de la un coleg de site ateu!

| Jardelin explică (pentru 1DeadMemories):

Am intrebat omule, n-am dat cu parul!

| Duhovnicul a răspuns:

Fanatismul il gasesti in ambele situatii, n-am sa mint, sa spun ca nu sunt si atei fanatici.

Totusi, referindu-ma la acest site, fanatismul nu este atunci cand iti sustii opiniile si ai incredere in libertatea de exprimare.
In alta ordine de idei, nu ateii iti bat la usa sa te converteasca la ateism, asa cum fac popii cand vin pentru sfintit, sau pocaitii sa iti vanda biblii.

| Jardelin explică (pentru Duhovnicul):

Popo mi-a placut ce ai scris si era cit pe ce sa te fac pionier, dar la finalul mesajului ai dat cu muci-n ceai tocmai cind imi inflorise un zimbet pe buze ca pot sa ma duc la culcare fericit ca am descoperit un ateu "virgin", adica fara patimi intelectuale.

Unde ai vazut mai popo, ortodox sa faca prozelitism? De cite ori ti-a batut un ortodox la usa sa-ti dea o Biblie si sa te provoace la discutii religioase asa cum fac sectantii? Eu inteleg ca-ti stau in git popii si ortodocsii in general, dar un minim de fair play ar trebui sa te opreasca sa spui neadevaruri. Preotii care vin inainte de Craciun si Boboteaza cu ajunul, nu vin sa faca prozelitism, vin sa spuna trei-patru vorbe de binecuvintare in casa ta si au plecat mai departe.

| Duhovnicul a răspuns (pentru Jardelin):

Nu inteleg de unde si pana unde stii tu cine imi sta in gat, si cine nu... laughing

N-am specificat ca urasc ortodocsii, sau ca nu am loc de ei - asa cum altii nu au loc de pesoanele ce au alta confesiune religioasa.
Nu am zis de ortodocsi, voiam sa subliniez ca mai disperat este un credincios, fie pocait, sectant, sau ce-o fi, sa te converteasca la religia lui, decat un necredincios... asta era ideea.
Legat de preoti :
Nota Bene!
Asta nu inseamna ca sunt sfinti, popii sunt tot oameni si ei!

| Duhovnicul a răspuns:

Uite, de exemplu @Kalla de cand este pe acest site are ceva cu persoanele agnostice, atee etc.
Libertatea de exprimare inseamna sa auzi orice opinie, NU DOAR CEEA CE ITI CONVINE!
Faptul ca pe tine te deranjeaza intr-o oarecare masura ca altii au alte credinte, sau niciuna, nu ar trebui sa afecteze libertatea de exprimare a altor oameni, care se intampla sa aiba alt punct de vedere!
Interesant este, insa, ca pe ea o deranjeaza doar pe ateii care isi exprima parerile, nu si crestini / credinciosii. happy

| CălinPL a răspuns:

Da,exista

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Bineinteles, exista si notiunea de ateu "wannabe" adica ateu doar ca asa e la moda. personal cred ca sunt mai enervanti decat fanaticii religiosi