| wolder a întrebat:

Cum ne influenteaza reclamele si tehnici de captare a atentiei?

3 răspunsuri:
| Chamberlin a răspuns:

Prin aspectul produsului din reclama respectiva.

| diaac a răspuns:

Sunt o gramada... Nu mai stiu daca la noi e sau nu legal sa foloseasca mesaje subliminale (apare o imagine pentru un timp prea scurt ca sa le percepi in mod constient dar le percepi fara sa iti dai seama si te influenteaza). Metode folosite in mod comun sunt de exemplu asocierea produsului cu niste experiente dorite, folosirea persuasiunii periferice (este folosita valoarea estetica a reclamei si nu argumentele logice), folosirea unor vedete admirate in reclame pentru a asocia cu ele imaginea produsului si nu in ultimul rand folosirea anumitor cuvinte si fraze menite sa manipuleze. Atragerea atentiei se face prin utilizarea unor stimuli viu colorati, familiari (care ne atrag atentia pentru ca ne identificam) sau neasteptati (cum ar fi reclamele mai creative).

| DMIMD55 a răspuns:

Aspectul produsuleui care bineinteles ne starneste curiozitatea de a ne infulenta la cumpararea produsului big grin
Funda