| Fluturas_5884 a întrebat:

Cum obtii bursa erasmus?

2 răspunsuri:
| AndreeaDogar a răspuns:

Aici gasesti un ghid complet despre cum poti sa ajungi student Erasmus. http://www.greatnews.ro/......uropa.html

| ancabaciu28 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii student sau masterand la o facultate de stat. Daca te incadrezi in situatia de mai sus cel mai bine e sa te adresezi biroului de Relatii Internationale din cadrul Universitatii la care activezi. Ei iti vor da clar detaliile de care ai nevoie. In functie de tarile cu care Universitatea ta are acorduri va trebui sa susti un test preliminar de limba vorbita in tara in care vrei sa pleci. Eu am fost plecata cu o bursa Erasmus in Franta. Eram deja studenta la limba franceza, cu toate acestea am sustinut un test preliminar. Faza urmatoare consta in alcatuirea dosarului...chestiune strict procedurala. Ai nevoie de copie de buletin, un girant care sa restitue bursa in cazul in care, din diverse motive, te razgandesti, trebuie sa fii asigurat medical. Important e sa treci testul, dosarul il rezolvi dupa.