| RoxYuuKikyo a întrebat:

Cum pot defini sensul propriu si sensul figurat? Adica sa inteleg care e diferenta intre cele doua! Daca ati putea sa imi dati si exemple!

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Sensul propriu:
a) Sensul propriu de bază este înţelesul obişnuit al unui cuvânt:
El şi-a rupt un picior, (parte a corpului omenesc)
Irina a băgat o bomboană în gură. (cavitate bucală)

b) Sensul propriu secundar rezultă dintr-o asemănare şi depinde strict de context:
Maşina s-a lovit de piciorul podului.

El a căzut într-o gură de canal.

2. Sensul figurat este sensul neobişnuit al unui cuvânt, folosit pentru a forma o imagine artistică:

"Pe-un picior de plai,

Pe-o gură de rai"

Stea - propriu este astrul de pe cer şi figurat o stea de cinema, de exemplu.
A fura ceva e la propriu, a furat-o somnul e la figurat.
Etc.

5 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

Pai sensul proprie este ca atunci cand il folosesti in viata de zi cu zi. de exemplu dinte: mi-a cazut un dinte. Si sensul figurat este folosit in literatura, in expresii in metafore. de exemplu dinte: "Mai marele dinte a padurii a dat lege noua." Aici dinte are sensul de imparat. Ai inteleshappy?

| MyFavoriteAvatar a răspuns:

Ceata(sens propriu)=Ceata peste tot afara. Ceata(sens figurat)=Iti este ceva neclar

| nustiunustiu a răspuns:

Sensul propriu este sensul de baza iar sensul figurat este o expresie.

| lary725 a răspuns:

Sensul propriu este cel ce sta la abza cuvantului. de exemplu cuvantul slab= sensul propriu este acela ca nu are f multe kg
slab= sensul figurat nu e foarte bun la ceva
Andrei este slab.
sens propriu, are putine kg
sens figurat- este slab la sah, adica nu se pricepe, sau slab la invatatura

| printesa1999 a răspuns:

Sensul propriu cum il gasim in dictionar de exemplu,, Bluza Mariei este neagra" si sens figurat cum ti-imaginezi tu de exemplu,, Vlad are sufletul negru'' sau,, Petronelei i-a intrat o aschie in mana" Alexandra e slaba ca o aschie" sper ca te-am ajutathappy