| Csabitsr a întrebat:

Cum pot sa fac sa imi antrenez vorbitul in limba engleza? Eu o inteleg si imi este mult mai usor de scris decat vorbit. In ultimii ani am avut rare conversatii in limba engleza si problema este ca ma incurc, in sensul ca fac pauze de 1-2 secunde intre cuvinte gandindu-ma la ce o sa zic. Mi-am pierdut aderenta si as vrea sa stiu cum pot face sa vorbesc fluent. Merge sa ma uit la filme in limba engleza? Partea proasta este ca neavand conversatii in ultimii 7-8 ani am uitat din cuvinte si semnificatia lor (in traducere)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu stiam engleza pot sa zic, 90% la perfectie.
Si cand am venit in uk, chiar daca intelegeam tot, mi-era asa rusine sa vorbesc, (lucram numai cu englezi, nu mai era nici un strain). Mi-a luat o saptamana sa pot sa imi intru in rol si sa vorbesc calumea.
Partea naspa era ca nu mai vorbeam cu nimeni in romana, si cand mai vedeam un roman prin oras, o data pe an, mi se parea asa ciudat sa vorbesc romaneste.
Trebuie sa vorbesti si sa exersezi.
Joaca pe xbox online sau pe ps, si intrii cu playeri englezi, si vorbesti cu ei, Pe mine si asta m-a ajutat, ca in fiecare seara intram pe battlefield sau gta 5 si mai jucam cu inca 7 oameni, si comunicam prin headset cu ei.